fot. Paweł Palembas

Prognoza pogody na 27 i 28 października

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będzie rozległy niż, którego główny ośrodek znad Danii przemieści się nad Łotwę. Polska będzie w zasięgu wspomnianego niżu. Na wschodzie początkowo zaznaczać się będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Po południu nad wybrzeże nasunie się strefa kolejnego frontu. Pozostaniemy w wilgotnym powietrzu polarnym morskim, tylko nad Pomorze zacznie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 991 hPa i będzie rosło.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy i w pasie dzielnic centralnych przelotne opady deszczu, a na Pomorzu także deszczu ze śniegiem. Na wybrzeżu wschodnim możliwe burze. Na południu kraju okresami jednostajne opady deszczu, prognozowana wysokość opadów w Karpatach do 10 mm. Temperatura maksymalna od 8 st. na Suwalszczyźnie i Pomorzu, 11 st. w centrum do 14 st. na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, prawie w całym kraju porywisty, w porywach na wybrzeżu i w Tatrach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy niewielkie przelotne opady deszczu, a na Pomorzu, Kujawach i Mazurach także deszczu ze śniegiem. W południowej połowie kraju jednostajne opady deszczu, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie okresami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 20 mm. Temperatura minimalna od 1 st. na Suwalszczyźnie i na Pomorzu, 5 st. w centrum do 9 na Podkarpaciu. Lokalnie na Kaszubach spadek temperatury do -1 st. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków zmiennych, tylko na wybrzeżu umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z północy. W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północy. Na Pomorzu i Mazurach miejscami słabe przelotne opady deszczu, lokalnie możliwy deszcz ze śniegiem. Na pozostałym obszarze okresami jednostajne opady deszczu, w południowej połowie kraju o umiarkowanym natężeniu i tam prognozowana suma opadu do 20 mm. Na Przedgórzu Sudeckim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Sudetach śniegu i tam przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura maksymalna od 5 st. do 8 st., tylko na krańcach południowo-wschodnich od 13 st. do 16 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, północno-wschodni i północny. W Tatrach porywy wiatru do 80 km/h.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie przeważnie duże. Możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 11 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże. Temperatura minimalna 4 st. Wiatr przeważnie słaby, zmienny. W niedzielę zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Temperatura maksymalna 7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj