Strażacy apelują, aby nie wypalać traw

W marcu tego roku w całym kraju doszło już do 3255 pożarów związanych z wypalaniem traw, najwięcej pożarów było w Małopolsce – 708, na Dolnym Śląsku – 607 i w Śląskiem – 418 – poinformował PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Strażacy apelują o niewypalanie traw.

„Wypalanie traw stwarza zagrożenie, bo w przypadku porywistego wiatru ogień może się bardzo szybko przenieść się na budynki, las i doprowadzić do tragedii” – powiedział Frątczak.

Zaapelował, aby nie podpalać traw, bo takie działanie jest nieskuteczne – nie tylko nie użyźnia, ale wyjaławia glebę i zabija żyjące w niej zwierzęta i mikroorganizmy.

Jak poinformował PAP oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach Paweł Ksel, świętokrzyscy strażacy 256 razy interweniowali od piątku do poniedziałku rano, podczas pożarów nieużytków rolnych.

Do największego pożaru doszło w miejscowości Odrowąż w powiecie koneckim. Płonęło tam 16 hektarów nieużytków, a w akcję gaśniczą było zaangażowanych 10 zastępów i 52 strażaków.

Z kolei w wyniku wypalania trawy w gospodarstwie w miejscowości Nowa Olszówka w powierzchni jędrzejowskim, poparzeń dłoni doznała kobieta – samodzielnie próbowała gasić stodołę, kiedy ogień z łąki przeniósł się na zabudowanie gospodarcze.

Od początku roku strażacy z regionu już 454 razy wyjeżdżali do interwencji, związanych z nielegalnym wypalanie traw.

„Strażacy jeżdżą do tych działań najczęściej w obszary niezurbanizowane, wówczas, w przypadku gdyby doszło do zdarzenia, w którym trzeba ratować ludzkie życie, osłabiona jest gotowość służb i nasze siły dojadą w takie miejsce z opóźnieniem” – podkreślił Ksel.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, wypalanie m. in. łąk, pastwisk, nieużytków, trzcinowisk jest zabronione i – jako wykroczenie – podlega karze grzywny lub aresztu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl