„Wiosenne” Boże Narodzenie w Beskidach

Wiosenna aura panuje w Beskidach. O Bożym Narodzeniu w śnieżnej scenerii górale i turyści mogą co najwyżej pomarzyć. Pogoda nie rozpieszcza też narciarzy. Po resztkach śniegu zjeżdżać można tylko na Białym Krzyżu w Szczyrku.

Wiele wskazuje, że w święta także ośrodek na Białym Krzyżu zostanie unieruchomiony. W środku tygodnia temperatura w Beskidach przekroczyła 10 st. C w dolinach. W wyżej położonych rejonach termometry wskazywały kilka stopni powyżej 0. Synoptycy nie przewidują zmiany pogody w najbliższych dniach.

Braki śniegu turyści mogą zrekompensować spacerami po górach. Jak poinformowali ratownicy grupy beskidzkiej GOPR warunki na szlakach w niższych partiach gór są dobre. Trudne utrzymują się powyżej 1000 m npm., gdzie w zacienionych miejscach można napotkać resztki śniegu, a nawet oblodzenia.

Na północnych, stromych stokach Babiej Góry obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Na szczycie leży ok. 20 cm śniegu. Zamknięty do odwołania jest szlak żółty prowadzący z Markowych Szczawin na Diablak zwany Percią Akademicką.

Pomimo braku śniegu turyści nie rezygnują z przyjazdu w Beskidy.

Warto zwiedzić w tych okolicach, m.in. prezydencką rezydencję na Zadnim Groniu w Wiśle, starówkę w Cieszynie oraz tamtejsze Wzgórze Zamkowe z piastowską wieżą i romańską rotundą. Wprawdzie aura pokrzyżowała plany organizatorów odwołanych Mistrzostw Polski w skokach narciarskich, które miały się odbyć 26 grudnia na skoczni w Wiśle Malince, ale ładna pogoda będzie sprzyjała odwiedzeniu tego miejsca. W Beskidach funkcjonują też koleje linowe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl