fot. flickr.com

Polska pod wpływem niżu

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia i południowo-wschodnia będzie pod wpływem wyżu. Pozostałe obszary kontynentu znajdą się w zasięgu rozległego niżu z ośrodkiem nad Skandynawią. Polska będzie pod wpływem wspomnianego niżu.

Po przejściu frontu ciepłego nad krańce północno-zachodnie Polski dotrze strefa frontu chłodnego. Nadal jednak nad przeważającą część kraju z południowego zachodu napływać będzie cieplejsze polarne morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie powoli rosło.

W północno-zachodniej i północnej części kraju zachmurzenie duże, okresami opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Rano lokalnie, zwłaszcza na północy kraju, mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna od 2 st., 3 st. na wschodzie, do 4 st., 8 st. na przeważającym obszarze i 10 st. lokalnie na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, na południu kraju porywisty, południowy i południowo-zachodni. Wiatr w porywach osiągał będzie w rejonach podgórskich 65 km/h, a wysoko w Karpatach i Sudetach 90 km/h.

W nocy z czwartku na piątek na północy Polski zachmurzenie duże i opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Lokalnie, zwłaszcza w północnej połowie kraju, mgły ograniczające widzialność do 300 m. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, miejscami tylko duże. Temperatura minimalna od -3 st. lokalnie na południowym wschodzie do -1 st., 2 st. na przeważającym obszarze i 5 st. lokalnie na północnym zachodzie i zachodnim wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich Karpat okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych. W partiach szczytowych Tatr porywy wiatru do 110 km/h. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północnym zachodzie i północy okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 0 st. na krańcach północno-wschodnich do 2 st., 5 st. na przeważającym obszarze i 8 st. miejscami na południowym zachodzie. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, w rejonach podgórskich Karpat okresami porywisty, z kierunków południowych. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h, w a partiach szczytowych Tatr do 100 km/h.

W Warszawie w czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 6 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura minimalna 0 st. Wiatr słaby, południowy. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 3°C. Wiatr słaby, południowy.

PAP/RIRM

drukuj