fot. Paweł Palembas

Do Polski napłynie chłodne powietrze polarne morskie

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia, południowo-wschodnia i częściowo środkowa będzie w zasięgu niżów z układami frontów atmosferycznych. Nad pozostałym obszarem kontynentu dominować będzie rozległy wyż z centrami nad Skandynawią i Wielką Brytanią. Z północy na południe kraju przemieszczać się będzie płytka zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym, związana z niżem znad zachodniej Rosji. Z północy napłynie chłodne powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa i będzie rosło.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, a na wschodzie, południu i krańcach zachodnich okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach oraz na krańcach wschodnich możliwe burze. Temperatura maksymalna od 17 st. do 22 st. Chłodniej na wybrzeżu i Podhalu: od 14 st. do 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr porywisty, a w Karpatach w porywach do 55 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w Sudetach, w Karpatach, na Podkarpaciu oraz Roztoczu okresami duże i tam przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 4 st. na Podlasiu oraz w kotlinach karpackich do 8 st. na południowym wschodzie, Dolnym Śląsku, Kujawach i Mazowszu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny.

W niedzielę zachmurzenie małe, na krańcach południowo-wschodnich okresami wzrastające do umiarkowanego i tam możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 18 st. na Suwalszczyźnie, Pomorzu Wschodnim i Podhalu, około 20 st. na przeważającym obszarze, do 23 st. na Pomorzu Zachodnim. Chłodniej gdzieniegdzie na wybrzeżu i w kotlinach sudeckich: od 15 st. do 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna 8 st. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni. W niedzielę zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj