Wznowienie prac nad propozycją zmian w Kodeksie wyborczym

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna wznowi dziś prace nad propozycją zmian m.in. w Kodeksie wyborczym. Projekt PiS-u ma na celu „zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”.

Projekt zawiera m.in. propozycje zmian w ordynacji wyborczej, takie jak wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zlikwidowanie JOW-ów w wyborach do rad gmin oraz zmiany w PKW.

Opozycja zarzuca m.in. że projekt PiS-u to bubel prawny. Jednym z argumentów ma być fakt, że pomysłodawca złożył do niej ponad 100 poprawek. Z taką argumentacją nie zgadza się wiceminister kultury Jarosław Sellin.

– Proces legislacyjny, generalnie w XXI w., łatwym nie jest. Często jest bardzo skomplikowany i polegający na tym, że prawo jest bardzo długie i bardzo uszczegółowione i na to bym się nie obrażał. Na pewno nie jest to bubel. Jest to potrzeba państwowa, żeby uporządkować sprawę ordynacji wyborczej do samorządów, zwłaszcza z powodu tego, co działo się trzy lata temu – podkreśla Jarosław Sellin.

Podczas piątkowych obrad komisja nadzwyczajna przyjęła m.in. poprawkę która przewiduje, że powiatowy komisarz wyborczy dokona podziału gminy na obwody głosowania.

PKW z kolei zrezygnowała z udziału w pracach komisji w związku „z zarzutami o fałszowanie wyborów”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl