fot. pixabay.com

Hiszpania: Co trzeci podatnik przekazał 0,7 procent kwoty podatkowej na cele Kościoła. Padł rekord wynoszący ponad 320 mln euro

Zdecydowane poparcie hiszpańskiego społeczeństwa dla działalności Kościoła. W 2022 r. podatnicy przeznaczyli na cele kościelne historyczną kwotę ponad 320 mln euro. To o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej. „Musimy pogratulować i podziękować darczyńcom. Jesteśmy jedyną instytucją, która poddaje się corocznemu referendum w tym zakresie” – podkreślił Fernando Giménez Barriocanal z sekretariatu ds. ekonomicznych Episkopatu Hiszpanii.

Ponad 8,5 miliona osób przekazało część kwoty podatkowej (0,7 proc.) na działalność Kościoła w 2022 r. Najwięcej w Kastylii La Manchy (44,2 proc.), La Rioja (43,5 proc.), Ekstremadurze (43,4 proc.), Murcji (42,6 proc.) i Madrycie (37,4 proc.). Najmniej w Katalonii (16 proc.), Galicji (23,9 proc.) i w San Sebastián (14,1 proc.). Hiszpańscy podatnicy przeznaczyli na cele Kościoła historyczną sumę ponad 320 mln euro. O 10 proc. wzrosły też ofiary podczas Mszy św. oraz zbiórek specjalnych.

„Kościół ma swoje blaski i cienie, a cienie znamy bardzo dobrze. Jednak także w najtrudniejszych chwilach, jakie przeżyliśmy i dalej przeżywamy, potrzebna będzie bliskość Kościoła. Kiedy tak się dzieje, to hojność jest większa” – podkreślił Fernando Giménez Barriocanal.

Podczas pandemii i kryzysu ekonomicznego konkretną i bezinteresowną pomoc ofiarował potrzebującym Kościół oraz parafialny Caritas.

„Ludzie o tym dobrze wiedzą” – mówiła María José z madryckiej parafii.

Warto zaznaczyć, że kwota podatkowa pokrywa zaledwie 22 proc. wydatków Kościoła. Reszta pochodzi z ofiar wiernych oraz z działalności organizmów diecezjalnych.

Od 2007 r. hiszpański podatnik może dobrowolnie przekazać 0,7 proc. kwoty podatkowej na działalność Kościoła.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl