fot. PAP/Rafał Guz

IMGW: niski poziom wody w rzekach w całym kraju

W całej Polsce jest bardzo zła sytuacja, jeśli chodzi o niski poziom wody w rzekach. Będzie się ona pogarszała lawinowo w ciągu najbliższych dni ze względu na prognozowane upały – powiedział w piątek PAP hydrolog z IMGW Paweł Staniszewski.

Paweł Staniszewski podkreślił, że każdego dnia przybywa ok. 10-15 stacji z niskim poziomem wód w rzekach.

„Najgorzej jest w zachodniej Polsce, tam jest największy niedobór opadów – przede wszystkim w województwach: dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, ale również w centralnej Polsce – w województwach: łódzkim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim” – poinformował hydrolog.

Jak dodał, w ubiegłym tygodniu, w wyniku opadów sytuacja się ustabilizowała. Jednak dodał, że teraz „znowu się pogarsza”. W jego ocenie tendencja ta będzie się utrzymywała.

„Sytuacja będzie się pogarszała – i to pewnie lawinowo – w najbliższych dniach, kiedy się pojawią upały w centralnej i południowej Polsce” – wskazał Paweł Staniszewski.

Stany niskie wód występują na 169 stacjach. Rekordowo niskie stany wody, porównywalne do tych z 2015 r., odnotowano w Górnej Warcie. Staniszewski zaznaczył, że występuje tam bardzo głęboka susza hydrologiczna. Na 10 stacjach został osiągnięty stan poniżej minimalnego, na rzekach: Bystra, Wieprzówka, Lepietnica, Kamienica, Zdynia, Bukowa, Wieprz, Radomka i Liswarta.

Na 134 stacjach odnotowano przepływy wód poniżej średnich niskich, w tym na 2 są rekordowe w historii minimalne przepływy wód. Absolutne minima zostały osiągnięte w Górnej Warcie na stacji wodowskazowej we Wronkach (woj. wielkopolskie) oraz na stacji Kuźnica Sulikowska (rzeka Mitręga).

„Jedynie tylko na południu Polski było bardziej mokro – tym bardziej, że tam jest teren górzysty, więc może tam tych stanów niskich jest trochę mniej, ale jednak tam są bardzo mocno zauważalne” – dodał Paweł Staniszewski.

Jak zaznaczył, w przypadku rzek górskich szybko widać, kiedy pojawiają się na nich płycizny, kamienie czy łachy.

Paweł Staniszewski zaznaczył, że nie we wszystkich rzekach są wodowskazy. Nie ma ich w mniej znaczących, niekontrolowanych rzekach.

„Wiele mniejszych rzek albo już całkowicie zarosło albo praktycznie całkowicie wyschło – tak jak to było w 2015 r. Zaczyna się robić podobna sytuacja” – wskazał hydrolog.

Paweł Staniszewski ocenił, że ze względu na prognozy na najbliższe dni, w których synoptycy przewidują wysokie temperatury i jedynie burzowe opady, sytuacja dot. poziomu wód będzie się pogarszała – susza hydrologiczna będzie się pogłębiać w całym kraju.

„Najdotkliwsza będzie na zachodzie Polski, bo tam te upały będą największe, oraz w centralnej Polsce – tam mamy niedobór opadów z czerwca i również podobnie wygląda to w lipcu” – podkreślił Paweł Staniszewski.

Z powodu niskiego poziomu wód na rzekach wstrzymywane są rejsy białej floty. Jak poinformował w piątek PAP rzecznik stołecznego ZTM Tomasz Kunert, Statek „Zefir”, który kursuje z Warszawy do Serocka, ze względu na niski poziom wody w Wiśle, do odwołania będzie odpływał z przystani na Żeraniu zamiast z Podzamcza.

PAP/RIRM

drukuj