IPN odnalazł pierwsze szczątki ofiar w b. więzieniu na warszawskim Mokotowie

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł pierwsze szczątki ofiar zbrodni totalitaryzmu na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

O sprawie poinformowali PAP wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. Wśród odnalezionych kilkunastu szczątków ludzkich są fragmenty kości czaszki, m.in. żuchwa.

„To ostatecznie potwierdza informacje, że na terenie mokotowskiego więzienia grzebano ofiary zbrodni” – powiedział prof. Szwagrzyk. Nie jest jeszcze jasne, czy szczątki należały do ofiar zbrodni komunistycznych, czy zbrodni niemieckich okupantów; ustalenie tego wymaga dalszych badań.

Prace archeologiczno-ekshumacyjne Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN potrwają na terenie dawnego więzienia do końca lipca; mają być jednak kontynuowane w przyszłości. Poszukiwania specjalistów IPN odbywają się w dwóch miejscach – jedno znajduje się tuż przy murze, gdzie w latach 50. wykonywano egzekucje na więźniach, drugie przy pawilonie „N”, w którym przetrzymywano osoby uznane za szczególnie niebezpieczne.

PAP/RIRM

drukuj