fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wołosate: Pomnik poświęcony ludziom wolności i solidarności z Bieszczad

W Wołosatem (Podkarpackie) odsłonięto pomnik poświęcony Ludziom Wolności i Solidarności z Bieszczad – Walczącym o Wolność, Godność i Suwerenną Polskę.

Jak zaznaczył dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, dr Dariusz Iwaneczko, pomnik upamiętnia „walczących o wolność w czasach PRL, a jednocześnie stanowi symbol Bieszczadów jako krainy wolności”.

„Zastosowaliśmy bardzo szeroką formułę. Poświęcony jest wszystkim osobom, które kontestowały system władzy komunistycznej” – powiedział dr Dariusz Iwaneczko.

Pomnik upamiętnia – jak podkreślił – strajkujących w 1981 roku w Ustrzykach Dolnych, rolników walczących z tzw. „państwem arłamowskim”, czyli leśnym kompleksem rekreacyjnym dla dygnitarzy PRL, czy nieformalne grupy młodzieżowe z lat 60. i 70.

„Ma przypominać o ks. kard. Stefanie Wyszyńskim, który podczas internowania napisał w Komańczy <<Śluby Jasnogórskie>>, zachować pamięć o Janie Pawle II, który jako ksiądz, biskup, a później kardynał często odwiedzał Bieszczady, a także utrwalić w pamięci ordynariusza przemyskiego, ks. abp. Ignacego Tokarczuka i wielu księży budujących wbrew władzom PRL kościoły” – zauważył dyrektor rzeszowskiego IPN.

Pomnik przedstawia uskrzydlone wrota stanowiące bramę do wolności, przez które widać Tarnicę. Wykonany został z naturalnych materiałów – drzewa dębowego – i wkomponowuje się w krajobraz. Konstrukcja nawiązuje do sztuki budowlanej Bieszczadów.

Monument ma 6 m wysokości i został współfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego autorem jest Piotr Zbrożek.

W uroczystości odsłonięcia pomnika, w której wziął udział m.in. wiceprezes IPN, dr Mateusz Szpytma, uczestniczyło blisko 150 osób.

PAP

drukuj