Nowy projekt PiS może zwiększyć kompetencje IPN

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy zmieniający zasady działania Instytutu Pamięci Narodowej. Instytutowi przyznane mają być dodatkowe kompetencje dwóch urzędów: Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Instytut Pamięci Narodowej stałby się główną instytucją polityki historycznej polskiego państwa; zachowałby dotychczasową nazwę oraz wszystkie kompetencje. Najprawdopodobniej doszłoby do zmian personalnych – powołania nowego składu Rady Instytutu Pamięci.

Chcemy wzmocnić działalność IPN-u – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, jeden z autorów projektu.

– Mamy takie wrażenie, że IPN odszedł trochę od tych założeń, które obowiązywały w nim w czasach prezesury Janusza Kurtyki . Chcemy więc, żeby IPN wrócił do swojej dawnej formuły działania, ale z drugiej strony chcemy, żeby rozszerzył się na te dziedziny, w których trochę się dubluje. Wydaje się, że skoncentrowanie w jednym miejscu wysiłków na rzecz jednolitej, wyraźnej i bardzo konkretnej polityki historycznej będzie z korzyścią dla polskiego państwa i świadomości historycznej Polaków – wyjaśnia Ryszard Terlecki.

Projekt miałby trafić do Sejmu po październikowych wyborach.

Instytut Pamięci Narodowej został powołany w  1999 roku. Do jego zadań należy: gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa sporządzonymi od 22 lipca 1944 do 31 grudnia 1989, ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej.

RIRM

drukuj