PiS zapowiada poprawkę podwyższającą podatek bankowy

W Sejmie odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu ustawy wprowadzającego podatek bankowy. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało złożenie min. poprawki podwyższającej stawkę podatku bankowego – z 0,032 proc. miesięcznie do 0,036 proc.

Dodatkowo jedna stawka podatkowa będzie obowiązywała banki, ubezpieczycieli oraz firmy pożyczkowe.

– Przyjęto szereg poprawek. Te najistotniejsze, które zostały uwzględnione, obejmowały ujednolicenie wysokości podatku od aktywów dla ubezpieczycieli, dla instytucji bankowych. Wprowadzono też opodatkowanie dla firm pożyczkowych, których fundusze przekraczają kwotę 200 mln złotych. Obniżono wielkość kwoty podatku, wielkość kwoty aktywów, służącej za podstawę do wyliczenia podatku – powiedział poseł Wiesław Janczyk, poseł wnioskodawca.

Przeciwko projektowi opowiedziały się Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Poparł go ruchu Kukiz ’15. Poseł Rafał Wójcikowski powiedział, że jego klub jest za zwiększeniem stawki podatkowej.   

– Mamy w naszym kraju nadmierne opodatkowanie pracy, nadmierne opodatkowanie rodzin, co powoduje frustracje społeczne objawiające się emigracją, objawiające się znaczącym spadkiem dzietności. Trzeba te proporcje odwrócić. Trzeba te proporcje zmienić i bardziej opodatkowywać spekulacyjny kapitał niż polskie rodziny i polskich obywateli, którzy – naszym zdaniem – płacą zbyt wysokie podatki i nie mają kontroli nad własnymi finansami – mówił poseł Rafał Wójcikowski.

Autorzy projektu w uzasadnieniu do ustawy podkreślają, że podatek bankowy nie wpłynie na podwyżkę oprocentowania kredytów w Polsce. Przeciwdziałać temu będą m.in. konkurencja na rynku oraz aktywne działania UOKiK.

Podatek bankowy ma obowiązywać od lutego 2016 roku.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl