II święto Złotego Ułana w Kałuszynie

W Kałuszynie nieopodal Mińska Mazowieckiego odbywają się obchody II święta Złotego Ułana. Bierze w nich udział m.in. Anna Maria Anders, córka gen. broni Wojska Polskiego.

Uroczystości o godz. 13.00 rozpoczęła Eucharystia w kościele parafialnym w Kałuszynie. Następnie wierni przejdą pod pomnik Złotego Ułana. Monument postawiono, aby oddać cześć Polskiej Kawalerii walczącej w II wojnie światowej i rtm. Andrzejowi Żylińskiemu.

We wrześniu 1939 roku rtm. Żyliński dowodził 4 Szwadronem 11 Pułku Ułanów. Polacy pokonali wówczas pułk niemieckiej piechoty, wyzwolili miasto i ocalili jego mieszkańców.

Jan Żyliński, syn rotmistrza Żylińskiego, podkreśla, że była to nietypowa szarża.

– Padł rozkaz. Normalnie kawaleria nie szarżuje nocą i nie szarżuje w mieście. W tym przypadku chodziło o szarżę w mieście, wśród zabudowań. Niemcy byli zaskoczeni. Po wojnie, w Polsce wszyscy historycy twierdzili, że szarży w ogóle nie było, albo, że kto inny dowodził. Dopiero po upadku komunizmu nagle wszyscy historycy się zgodzili, że jednak szarża miała miejsce, że mój ojciec dowodził oraz, że była to szarża udana. Studiując ten temat dowiedziałem się, że w 1939 roku polska kawaleria szarżowała 17 razy. Każda szarża była zwycięska. Wszystkie szarże kawalerii to pasmo oszałamiających zwycięstw – mówi Jan Żyliński.

Po południu nad Zalewem Karczunek rozpocznie się piknik kawaleryjski. Wśród atrakcji będą m.in. pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego i rekonstrukcja szarży 4 Szwadronu 11 Pułku Ułanów z udziałem 50 konnych jeźdźców.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl