Krytycznie wobec wyjaśnień Dworaka

„Sejmowa Komisja Kultury i Środków Społecznego Przekazu krytycznie ocenia wyjaśnienia przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka, złożone na wczorajszym posiedzeniu sejmowej komisji w zakresie pluralizacji mediów i udostępnienia miejsc na multipleksie pierwszym” – czytamy w dezyderacie przygotowanym przez posłów PiS.

Wczoraj, po wysłuchaniu wyjaśnień szefa Krajowej Rady ws. blokowania TV Trwam miejsca na multipleksie pierwszym posłowie PiS przygotowali projekt dezyderatu do KRRiT, szefa MAC i prezesa UKE. Wiceszef sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu Jerzy Fedorowicz z PO zakończył niespodziewanie posiedzenie, mimo że poseł PiS Maciej Małecki chciał przedłożyć komisji dokument.

„Komisja postuluje wyegzekwowanie zapisów ustawy o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej z 30 czerwca 2011 roku i zwolnienia przez TVP miejsc na multipleksie pierwszym z uwagi na fakt pokrycia przez MUX – 3 swoim zasięgiem 95 proc. ludności naszego kraju”. Ponadto posłowie domagają się dostosowania przez Krajową Radę rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2012 roku ws. wysokości opłat za udzielenie koncesji, rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych oraz sposobów ich naliczania zgodnie  z ustawa o RTV.

Poseł Maciej Małecki podkreśla, że przewodniczący, prowadzący obrady, zignorował jego głos ws. wniosku formalnego o przyjęcie dezyderatu.

– W momencie zgłaszania dezyderatu posiedzenie komisji zostało w sposób nagły i niespodziewany przerwane.  W mojej ocenie przewodniczący komisji bał się, że z uwagi na brak połów PO i niekorzystny dezyderat dla KRRiT, dla ministerstwa cyfryzacji, prezesa UKE dezyderat zostanie przyjęty. Być może posiedzenie odbędzie się w innym terminie, dogodnym dla Platformy, kiedy zadbają o to, żeby mieć większość – powiedział pos. Maciej Małecki.

Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam, wpłaciła 1 mln 300 tys. zł pierwszej raty za opłatę koncesyjną. Mimo tego nie może nadawać programu poprzez naziemną platformę cyfrową . Jej miejsce blokuje TVP.

Z przedstawionych przez posłów  PiS ekspertyz wynika, że publiczny nadawca powinien natychmiast opuścić zajmowany multipleks 1 przy jednoczesnym nadawaniu z trzeciej platformy. Chodzi o analizę prawną prof. dr hab. Mariusza Muszyńskiego z Wydziału Prawa i Administracji UKSW sporządzoną na wniosek klubu PiS.

– Mamy do czynienia z poważnym problemem związanym z tym, że decyzja rezerwacyjna UKE dla TVP z 30 września 2011 r. jest niezgodna z ustawą. Pan tę decyzję uzgodnił zgodnie z prawem, a ona zapisała na sztywno datę 27 kwietnia 2014 r. Przytaczając opinię prawną prof. Muszyńskiego zapis ten jest niezgodny z ustawą, bo  mówi ona, że jeśli TVP spełni warunek pierwszy, czyli obecności ponad 95%  polskich domów swojego sygnału w multipleksie 3, to musi zejść z multipleksu. Wtedy znika z horyzontu prawnego data 27 kwietnia przyszłego roku – powiedziała pos. Barbara Bubula, była członek KRRiT.

Politycy Platformy Obywatelskiej, którzy przewodniczyli wczorajszemu spotkaniu, nie chcieli dopuścić do głosu przedstawiciela Fundacji Lux Veritatis. Dopiero przegłosowanie wniosku formalnego umożliwiło wypowiedź dyrektor finansowej fundacji, Lidii Kochanowicz-Mańk.

„Sprawa wejścia TV Trwam na pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej jest pod wielkim znakiem zapytania; bardzo jasno widać jakieś manipulacje” – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Dyrektor Radia Maryja odniósł się w ten sposób do wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, na której posłowie podnosili problem blokowania katolickiej stacji na MUX1. O. Tadeusz Rydzyk podkreślał, że zamyka się system lewicowo liberalny w mediach. Wszystkie miejsca – a ma być ich nawet 56 – są w rękach liberalno-lewicowych.

– Walczymy o  jedno miejsce dla telewizji katolickiej, dla katolików. Jedno miejsce z takimi bólami. Zapłaciliśmy  za koncesję 1.350.000 zł, ale miejsca nie otrzymaliśmy i nie wiemy, kiedy dostaniemy. Widać, że szuka się pretekstu do tego, by w ogóle go nie dać. Jaki to system? To jest totalitaryzm w mediach. Jedna strona – lewicowa – ma wszystkie media, bo – jak widzimy, PO też jest lewicowa – zauważył o. Tadeusz Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja prosi o dalsza modlitwę i informowanie innych o sytuacji, w jakiej znalazła się TV Trwam

– Prosimy o modlitwę i wyjście do ludzi! Mówicie jaka jest sytuacja. To jest próba zamknięcia ust. Mówi tylko jedna strona. Popatrzmy, jak wygląda sprawa ataków na Kościół. Tysiące księży, gdzieś, coś niby się zdarzyło. Przyjechała jakaś niby dziennikarka z Dominikany i składa wyjaśnienia bez żadnych dowodów! – powiedział Dyrektor Radia Maryja.

Dziś natomiast informacji na temat procesu cyfryzacji radiofonii w Polsce wysłuchają posłowie na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i cyfryzacji. Informację mają przedstawić: przewodniczący KRRiT, prezes UKE i prezes jednej ze stacji radiowych. Retransmisję posiedzenia o godz. 16:00 przeprowadzi TV Trwam.

RIRM

drukuj