Opłata audiowizualna jeszcze w tym roku?

Obowiązkowa dla wszystkich obywateli opłata audiowizualna ma być sposobem na finansowanie mediów publicznych. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Jan Dworak zapowiedział, że opłata mogłaby zostać wprowadzona jeszcze w tym roku.

Obecnie funkcjonuje system pobierania abonamentu RTV. Coraz mniej osób chce jednak taką opłatę składać. Zniechęcał do tego sam premier Donald Tusk. Teraz, w sytuacji coraz bardziej widocznego upartyjnienia mediów publicznych – władza chce ściągać z obywateli pieniądze za dostęp do telewizji.

Były przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski mówi, że sam pomysł pobierania opłaty audiowizualnej nie jest nowy; wszystko jednak będzie zależało od szczegółowych rozwiązań projektu ustawy w tej sprawie a także od poparcia, uzyskanego w sejmie.

Media publiczne istniały i powinny istnieć w każdym cywilizowanym kraju, bo przecież kultury nie robi się tylko przez komercję i wolny rynek; albo właściwie w ogóle się jej nie robi. Zastrzeżenia do funkcjonowania dzisiaj mediów publicznych możemy mieć bardzo wielkie i ja mam bardzo duże, ale sama instytucja mediów publicznych niewątpliwie jest potrzebna. Nie sądzę, jednak by istniały wielkie szanse powodzenia, ponieważ premier Tusk jeszcze przed pierwszymi wyborami które wygrał, zapowiedział likwidację mediów publicznych i jakby konsekwentnie tę zapowiedź realizuje. Dopiero gdy Sejm, a przecież musiałby to przyjąć głosami Platformy, przegłosowałby taką ustawę można by zapowiedzi prezesa Dworaka potraktować poważnie – powiedział Witold Kołodziejski.

Były przewodniczący KRRiT podkreślił również, że równolegle do wprowadzania opłaty audiowizualnej powinna iść reforma mediów publicznych i ich powrót do pełnienia misji.

Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że telewizja publiczna daleka jest od pełnienia misji, a przypominam że w tej misji również mieści się pluralizm informacji. To jest jakby podstawowe, główne zastrzeżenie. Wprowadzając takie rozwiązanie należałoby również wprowadzić reformę funkcjonowania takich instytucji jak Telewizja Polska czy Polskie Radio. Tak żeby ona rzeczywiście była telewizją obywatelską; dla obywateli. Dzisiaj rzeczywiście rozgorzałaby dyskusja, na ile oferta telewizji publicznej, czy w ogóle nadawców publicznych jest ofertą dla wszystkich – dodał Witold Kołodziejski.

Wypowiedź Witolda Kołodziejskiego:


Pobierz Pobierz

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl