Konferencja z okazji 20-lecia KRRiT

Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa konferencja z okazji dwudziestej rocznicy uchwalenia ustawy o radiofonii i telewizji. Dwie dekady temu działalność rozpoczęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, której obecnym szefem jest Jan Dworak.

Spotkanie odbywa się pod hasłem „Media i demokracja – 20 lat ustawy o radiofonii i telewizji”. Biorą w niej udział m.in. politycy, twórcy prawa medialnego oraz nadawcy, wśród nich Zygmunt Solorz czy Mariusz Walter.

Debata ma być poświęcona Krajowej Radzie oraz wnioskom z doświadczeń wobec ustrojowej roli regulatora w systemie politycznym, gospodarczym i kulturze.

Poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT, zauważa ogromną dyskryminację mediów katolickich w Polsce, którą zaobserwować możemy w ciągu ostatnich 20 lat.

Trudności z koncesją dla Radia Maryja wystąpiły już w latach 90. Teraz, mamy do czynienia z decyzją o nieprzyznaniu licencji TV Trwam, która spowodowała stworzenie oligopolu wśród nadawców – akcentuje poseł.

Czy to jest rynek demokratyczny? Trudności z wejściem na rynek telewizji naziemnej niezależnych podmiotów takich, jak np. TV Trwam, pokazują że nie tworzy się on w sposób demokratyczny. Monopol informacyjny w mediach głównego nurtu, a to są przede wszystkim nadawcy naziemni, pokazuje że mamy kłopoty z wolnością słowa. Nie wiem do jakich konkluzji dojdą dzisiaj na zamku, myślę jednak że do innych niż te, które przedstawiłam ja – powiedziała poseł Elżbieta Kruk.

Przypomnijmy, że red. Wojciech Reszczyński, dziennikarz radiowy i telewizyjny, został nominowany przez KRRiT do nagrody, którą ma wręczyć prezydent Bronisław Komorowski. Dziennikarz zapowiedział jednak, że nie przyjmie orderu.

Jak stwierdził, trudno mu wyobrazić siebie w roli odznaczonego w sytuacji, kiedy TV Trwam jest prześladowana i otrzymała od Krajowej Rady odmowę na nadawanie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl