fot. Tomasz Trzaska/IPN

VI edycja projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zainaugurowano projekt edukacyjny „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. To już VI edycja tej inicjatywy organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt jest skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz ósmych klas szkół podstawowych.

W ramach projektu edukacyjnego przewidziano m.in. warsztaty archiwalne i filmowe, a także udział w badaniach archeologicznych i genetycznych. Dzięki temu uczestnicy poznają m.in. metody wykorzystywane podczas poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych.

Wiceminister edukacji, Włodzimierz Bernacki, zaznaczył, że projekt ma na celu m.in. krzewienie patriotyzmu wśród najmłodszych na podstawie wzorców polskich bohaterów.

Poprzez kontakt z nieodległą rzeczywistością, która ciągle znajduje się w takich miejscach jak więzienie na Rakowieckiej, miejscach, w których dokonywano ekshumacji czy miejscach, gdzie pochowano naszych bohaterów. Tak jak pokolenie walczące o II RP miało swoich bohaterów z Powstania Styczniowego, tak my dzisiaj mamy wspaniałych bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych – mówił Włodzimierz Bernacki.

„Łączka i inne miejsca poszukiwań” to ogólnopolski projekt edukacyjny pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Odpowiedzialni za inicjatywę są: Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

RIRM

drukuj