fot. twitter.com/ipngovpl

Apel IPN do represjonowanych

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie prosi o kontakt osoby represjonowane w związku z udziałem w dniu 25 czerwca 1976 r. w protestach w Ursusie i Warszawie.


Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie w związku z podjęciem śledztwa w sprawie:

  1. zbrodni komunistycznej mającej miejsce w dniu 25 czerwca 1976 r. w Ursusie i w Warszawie, polegającej na biciu pałkami protestujących przeciwko podwyżkom cen żywności robotników, przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, co naraziło ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszkodzenia ciała lub doznania ciężkiego rozstroju zdrowia – tj. o czyn z art. 158 § 1 k.k. w zw. z art. 2 ust. 1 i art. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu  (Dz. U. 2023, poz. 102 t.j.),
  2. zbrodni komunistycznej mającej miejsce w dniu 25 czerwca 1976 r. i w dniach następnych w Ursusie i Warszawie, polegającej na przekroczeniu uprawnień służbowych i niedopełnieniu obowiązków przez członków kolegium ds. wykroczeń i sędziów, poprzez stosowanie represji karnej wobec protestujących przeciwko podwyżkom cen żywności robotników bez przeprowadzenia skrupulatnego postępowania dowodowego i z pogwałceniem gwarancji procesowych na szkodę pokrzywdzonych – tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k. w zw. z art. 2 ust. 1 i art. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu  (Dz. U. 2023, poz. 102 t.j.),
  3. zbrodni komunistycznej mającej miejsce po dniu 25 czerwca 1976 r. w Ursusie, polegającej na będącym przejawem represji, złośliwym rozwiązywaniu stosunku pracy z osobami uczestniczącymi w proteście robotniczym przeciwko podwyżkom cen żywności, z naruszeniem praw pracowniczych na szkodę pokrzywdzonych – tj. o czyn z art. 218 § 1 k.k. w zw. z art. 2 ust. 1 i art. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu  (Dz. U. 2023, poz. 102 t.j.),

zwraca się z apelem do bezpośrednio pokrzywdzonych oraz najbliższych dla nieżyjących pokrzywdzonych (m.in. małżonków, dzieci, wnuków, rodzeństwa, osób pozostających w stosunku przysposobienia, a także osób pozostającym we wspólnym pożyciu) o nawiązanie kontaktu korespondencyjnego albo telefonicznego z prokuratorem OKŚZpNP w Warszawie na adres:

00-207 Warszawa, Pl. Krasińskich 2/4/6, e-mail: [email protected]
albo na numer tel. 22 860 70 75, 22 860 70 70 w terminie 2 miesięcy od publikacji niniejszego ogłoszenia. Uprzejmie proszę o powołanie się w korespondencji na sygnaturę sprawy S 20.2025.Zk.

Uzyskane informację będą wykorzystane w toku prowadzonego postępowania w ustalaniu: listy osób pokrzywdzonych, okoliczności represji, jakich doznali biorący udział w proteście, oraz danych funkcjonariuszy państwa komunistycznego biorących udział w bezprawnych działaniach skierowanych przeciwko uczestnikom protestu.

Prokurator Paweł Wierzchołowski Naczelnik Oddziałowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie

IPN

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl