fot. PAP/Rafał Guz

Ważne dokumenty w rękach IPN

Były funkcjonariusz wywiadu PRL Witold Z. przetrzymywał nielegalnie dokumenty dotyczące kilkuset agentów m.in. Gestapo i Abwehry. W jego posiadaniu znajdowały się również dane dotyczące działań SB podczas stanu wojennego. Materiały zostały przejęte po akcji Instytutu Pamięci Narodowej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wśród zabezpieczonych – podczas wspólnej akcji IPN i ABW – materiałów archiwalnych znajdowały się dokumenty oznaczone jako „tajne”, „ściśle tajne” oraz „tajne specjalnego znaczenia”, pochodzące z okresu od 1933 do 1986 roku. Chodzi m.in. o wykazy funkcjonariuszy kadrowych Gestapo, Abwehry czy policji niemieckiej z placówek na Śląsku, a także – co istotne – ich agentury.

W dokumentach znalazły się również informacje dotyczące losów tych osób po wojnie. Z analiz historyków wynika, że tego rodzaju wykazy mogły służyć funkcjonariuszom SB do szantażowania byłych agentów zbrodniczych organizacji III Rzeszy.

W materiałach przetrzymywanych przez byłego funkcjonariusza PRL Witolda Z. były także dokumenty dotyczące działań SB w okresie stanu wojennego. To m.in. szyfrogramy dotyczące pacyfikacji protestujących górników z kopalni „Wujek“ czy opracowania dotyczące grup specjalnych SB, których zadaniem było m.in.: represjonowanie opozycji demokratycznej oraz Kościoła.

Śledztwo przeciwko Witoldowi Z. jest w toku. Za nielegalne przetrzymywanie istotnych dokumentów grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

TV Trwam News

drukuj