IPN: Konferencja naukowa pt. „Prawda historyczna a odpowiedzialność prawna”

„Prawda historyczna a odpowiedzialność prawna” to hasło konferencji naukowej, która juro odbędzie się w IPN. Dyskusja podsumuje m.in. dotychczasowe wyroki polskich sądów cywilnych w państwach Unii Europejskiej za przypisywanie Polakom winy za zbrodnie niemieckie podczas II wojny światowej.

Chodzi m.in. o rozpowszechnianie przez zagraniczne media zwrotów „polskie obozy zagłady”. Konferencje organizuje IPN oraz Stowarzyszenie Patria Nostra.

W obradach wezmą udział m.in. prawnicy, politolodzy i historycy. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.30 w „Przystanku Historia” – Centrum Edukacji IPN im. J. Kurtyki w Warszawie.

Uczestnicy konferencji zastanowią się również, czy zagraniczne media świadomie używają kłamliwych sformułowań wobec Polski – tłumaczy mec. Lech Obara.

Będziemy odpowiadać na pytanie: Czy „polskie obozy śmierci” jest określeniem świadomie używanym w niemieckiej polityce pamięci? Czy to, co określają media jest świadomie używane? Tym bardziej, że w sierpniu premier Szydło zwróciła się do kanclerz Merkel z żądaniem udzielenia odpowiedzi, czy niemieckie władze mogą coś zrobić, żeby tego rodzaju określenia się nie pojawiały. My wiemy, że władze niemieckie mają wpływ na media w swoim kraju. Kanclerz Merkel odpowiedziała stronie polskiej, że to są wolne media i mogą pisać, co chcą – zaznacza mec. Obara.

Jednym z przykładów używania za granicą kłamliwych sformułowań, w którym obarcza się Polaków odpowiedzialnością za niemieckie zbrodnie II wojny światowej, jest sprawa Karola Tendery. Były więzień Auschwitz oskarżył niemiecką telewizję ZDF w związku z użyciem określenia „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Sprawa mimo przeciwności zakończyła się sukcesem strony polskiej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl