IPN wystąpił o dofinansowanie badań z Ministerstwa Finansów

Uruchomienie rezerwy budżetowej IPN–u na dofinansowanie badań genetycznych Żołnierzy Wyklętych w rękach Ministra Finansów.

Resort finansów analizuje wniosek IPN, który ma umożliwić uruchomienie środków z rezerwy budżetowej z przeznaczeniem na identyfikację odnalezionych szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, między innymi na warszawskiej „Łączce – sprawą zajął się „Nasz Dziennik”.

Do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przez IPN miała trafić rezerwa miliona złotych. Tymczasem okazuje się, że nie może zostać uruchomiona.

Prezes IPN skarży się, że sprzeciwia się temu Ministerstwo Finansów, które uznało, że w obecnym stanie prawnym nie można uruchomić środków i przekazać ich uczelni.

IPN udało się wstępnie uzgodnić z resortem taką procedurę, która byłaby do zaakceptowania. Instytut wystąpił o formalną zmianę celu przeznaczenia środków rezerwy, choć w praktyce zostałyby one przeznaczone na identyfikację szczątków. Ostatecznie o losie środków zadecydują jednak urzędnicy Ministerstwa Finansów.

Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji „Łączka”, podkreśla, że  uruchomienie rezerwy budżetowej na dofinansowanie trwa bardzo długo – to bulwersujące.

– Można w ciągu kilku chwil podjąć decyzje dotyczące np. dofinansowania pogrzebu generała Jaruzelskiego; pogrzebu, który zgodnie z tym, co pisały media, został sfinansowany przez państwo. Natomiast kwestia żołnierzy niezłomnych i ich identyfikacji ciągnie się przez 9 miesięcy. Z informacji, które posiadaliśmy, tak naprawdę decyzja o tym, że te pieniądze zostaną przeznaczone z rezerwy budżetowej IPN-u, była w gestii pana premiera Tuska, który przez 9 miesięcy nie mógł się nad tym pochylić. Jak wiemy, pana premiera już w tej chwili nie ma. Wyjeżdża do Brukseli, więc ministerstwo finansów wzięło się wreszcie za rozpatrzenie tej sprawy. Mam nadzieję, że dzięki tej decyzji, która zostanie właściwie rozpatrzona, te pieniądze trafią na cel, na który powinny być przeznaczone – powiedziała Beata Sławińska.

Kwestia dotycząca badań identyfikacyjnych Żołnierzy Niezłomnych, którzy zostali znalezieni m.in. na „Łączce” trwa od ubiegłego roku. Na przełomie października – listopada okazało się, że Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów nie ma pieniędzy na ich identyfikacje. Wówczas  na mocy dyskusji publicznej IPN wyznaczył ze swego budżetu rezerwę, która miała być przeznaczona na te badania. Zmiana ta została przegłosowana w styczniu przez Sejm. Dopiero teraz ministerstwo zajmuje się rozpatrzeniem wniosku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl