fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm wznawia przerwane w ubiegłym tygodniu obrady. W harmonogramie prac m.in. powołanie nowego prezesa IPN

Podczas obrad posłowie mają zdecydować o powołaniu nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Posiedzenie ma się rozpocząć od zaprzysiężenia posła Adama Ołdakowskiego. Były poseł Samoobrony oraz Prawa i Sprawiedliwości zastąpi zmarłego niedawno posła PiS Jerzego Wilka.

Potem odbędzie się blok głosowań. Posłowie mieli głosować m.in. nad stanowiskiem Senatu do ustawy o wyrażeniu zgody na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Senat miał – jak się spodziewano – wprowadzić do ustawy preambułę. Jednak wobec tego, że Senat przyjął ustawę ratyfikacyjną bez poprawek, do tego głosowania nie dojdzie.

Posłowie mają zdecydować także o powołaniu nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości rekomenduje Izbie wybór historyka, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr. Karola Nawrockiego.

Poseł PiS Robert Gontarz podkreśla, że to kompetentny kandydat na stanowisko prezesa IPN.

– Jest bardzo kompetentną, pracowitą i konkretną osobą. Wydaje się, że jest doskonałym kandydatem na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Obawiam się, że w Senacie może być problem, być może nawet większy niż przy wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich. Pamiętamy słowa Grzegorza Schetyny, który mówił, że trzeba zlikwidować IPN, czyli też pamięci o historii – ocenił Robert Gontarz.

W Sejmie zaplanowane jest też głosowanie nad sprawozdaniem komisji wobec rządowego projektu noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Głosowany ma być także m.in. poselski projekt ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej.

RIRM

drukuj