fot. PAP/Andrzej Lange

Kolejni bezimienni bohaterowie odzyskali tożsamość

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej odnalazło szczątki 20 osób – ofiar totalitaryzmów. W środę w Belwederze ich rodziny odebrały noty identyfikacyjne.

Rodziny polskich bohaterów długo czekały na informację, że udało się odnaleźć szczątki ich bliskich.

– Odnaleźliśmy wasze siostry, waszych braci, waszych ojców, waszych dziadków – oznajmił zastępca prezesa IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Odnalezieni to Żołnierze Wyklęci, bohaterowie podziemia antykomunistycznego, członkowie pierwszej konspiracji AK; synowie i córki II RP, których – jak mówił prezes IPN, dr Karol Nawrocki – łączyło jedno: miłość do Ojczyzny.

– Byli synami II RP, która za swój wielki sukces musi uznać to, że wychowała całe pokolenie ludzi, którzy nigdy nie zgodzili się na utratę niepodległości – wskazał szef Instytutu.

Ich szczątki, spoczywające przez lata w bezimiennych dołach śmierci m.in. na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, a także w innych miejscach kraju, w tym w Bydgoszczy i Krakowie, odnaleźli pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W środę w Belwederze rodziny 20 ofiar komunistycznego terroru i zbrodni niemieckich odebrały noty identyfikacyjne.

Taka uroczystość w siedzibie Prezydenta Rzeczpospolitej odbyła się już po raz dziewiąty. W ten sposób Polska – dziś już niepodległa – wypełnia obowiązek wobec tych, którzy za pragnienie wolności oraz wierność ojczyźnie zapłacili najwyższą cenę – cenę własnego życia.

– Przywracając pamięć o losach naszych przodków i poprzedników odbudowujemy bowiem godność naszego państwa i narodu, które winne są wieczną cześć, wdzięczność swoim bohaterom – podkreślił w swoim liście prezydent Andrzej Duda, który odczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski.

W trakcie uroczystości przedstawione zostały sylwetki wszystkich 20 zidentyfikowanych osób.

– Mogłyby one słusznie powiedzieć: „Non omnis moriar – Nie wszystek umrę”. Zaiste, nie wszystek, a to dzięki konsekwentnym staraniom Instytutu Pamięci Narodowej – zaznaczył Michał Weseliński, który zabrał głos w imieniu rodzin zidentyfikowanych ofiar.

Na tym jednak nie koniec. Każda z 20 osób w najbliższych tygodniach i miesiącach doczeka się również uroczystego, państwowego pogrzebu, w którym – jak poinformował wiceprezes IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk – uczestniczyć będą również pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

– Żeby razem, wspólnie, złożyć ich szczątki do grobu. Żeby ich pożegnać modlitwą, dobrym słowem, wojskową salwą honorową i łzą, która wcześniej nie mogła paść przy ich mogiłach – podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Od 2016 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN łącznie zidentyfikowało ponad 240 osób.  W tym roku zespół dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka będzie kontynuował prace m.in. na terenie jednostki wojskowej na warszawskim Rembertowie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl