fot. twitter.com/ipngovpl

Prof. K. Szwagrzyk: Dziś początek prac poszukiwawczych obok Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie

Dziś ruszają prace poszukiwawcze obok Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie – poinformował Szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. 

Pracownicy biura przebadają teren między cmentarzem a pobliskim kirkutem. Instytut będzie poszukiwał szczątków ofiar systemu komunistycznego zabitych w praskich katowniach.

Jest to miejsce, które według różnych relacji jest tym terenem, w którym w latach 40. miano grzebać ofiary systemu komunistycznego. To są Ci zamordowani, którzy zmarli w więzieniu „Toledo”, ale również w placówkach Urzędu Bezpieczeństwa znajdującego się na praskiej części Warszawy. Nasze działania, które potrwają przez najbliższe trzy tygodnie, mają na celu weryfikację tego miejsca i wierzymy, że one doprowadzą do przebadania tego całego obszaru, ale także że – jeżeli tam są szczątki – to zostaną one przez nas odnalezione – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

To kolejny etap badań na Bródnie. Według badaczy, mogą się tam znajdować szczątki nawet kilkuset osób.

Pod koniec maja pracownicy IPN-u odkryli również karcer na terenie dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej. Teraz trwają tam prace badawcze.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl