fot. PAP/Rafał Guz

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o IPN, by zbrodnie komunistyczne nie uległy przedawnieniu

W Kancelarii Prezydenta trwają intensywne prace nad nowelizacją ustawy o IPN – poinformował prezydencki minister Andrzej Dera. Chodzi o to, żeby jak najszybciej powstał projekt, dzięki któremu zbrodnie komunistyczne nie ulegną przedawnieniu.

1 sierpnia przedawniają się zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie obejmują największych zbrodni jak zabójstwa. IPN chce nowelizacji ustawy. Prace w tej sprawie trwają już w Kancelarii Prezydenta.

– To jest nasza wspólna sprawa, pozapartyjna – bym nawet powiedział. Jestem przekonany, że tak, jak zapowiedzieli poparcie dla tych inicjatyw posłowie PSL-u i Konfederacji, tak poprą być może niektórzy posłowie PO, ponieważ chodzi o rozliczenie zbrodni komunistycznych – ocenił dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Pod wspólnym apelem o nowelizację przepisów podpisują się środowiska patriotyczne, kombatanci i działacze opozycji antykomunistycznej.

– Musimy stawiać znak równości między nazizmem, który jest w dalszym ciągu rozliczany, a komunizmem, który dzięki umowom Okrągłego Stołu zawsze był jakoś traktowany inaczej – podkreślił dr Jerzy Bukowski.

Tylko w pierwszych latach komunizmu, po 1945 roku zginęło w ubeckich katowniach, lasach czy w innych miejscach około 50 tys. osób. Zbiorowe mordy popełniane przez komunistów miały miejsce także w późniejszych latach 50. czy 70., w trakcie masakry grudniowej. To także ofiary stanu wojennego mordowane po 13 grudnia 1981 roku.

– Kapłani, którzy byli mordowani w latach 80., jak: bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Sylwester Zych i ks. Suchowolec czy ks. Niedzielak. Widzimy, że mamy do czynienia z systemem totalitarnym, który mordował na ziemiach polskich od swojego początku w roku 1945 do samego końca – w 1989 roku – zaznaczył dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, zbrodnie komunistyczne powinny być ścigane jak zbrodnie ludobójstwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl