fot. PAP/Jacek Turczyk

Para prezydencka udaje się do Norwegii

Prezydent Andrzej Duda z małżonką rozpoczną dziś trzydniową wizytę w Norwegii. Wieczorem w Oslo prezydent spotka się z Polonią i wręczy odznaczenia.

Oficjalna część wizyty rozpocznie się w poniedziałek, gdy prezydenta Dudę powita król Norwegii Harald V i królowa Sonja. Podczas pobytu w Norwegii prezydent Duda spotka się ponadto z premier Erną Solberg oraz przewodniczącym parlamentu Olemicem Thommessenem.

W planie jest również m.in. wizyta w Kwaterze Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan oraz podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. a Kongsberg Defence&Aerospace AS.

Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP, podkreśla, że jest to kolejna wizyta wpisująca się w przygotowania do szczytu NATO.

– Norwegia jest dla nas niezwykle ważnym sojusznikiem, jest kluczowym partnerem pod względem strategicznym, pod względem militarnym, politycznym, ale także gospodarczym. Norwegia jest, jak wiemy, ważnym eksporterem gazu i ropy naftowej. Z tego względu jest bardzo pożądanym, interesującym rozmówcą w kontekście zapewnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego. Nie zapominajmy o tym, że Norwegia graniczy z Rosją, która ostatnimi czasy prowadzi dość agresywną politykę, cenna jest więc tutaj także wymiana doświadczeń między dwoma krajami, które mają granice z Rosją – mówi Marek Magierowski.

W Norwegii prezydent Andrzej Duda wraz z królem odwiedzi również polski cmentarz w położonym nad Narwikiem Hakvik. Znajdują się tam groby polskich żołnierzy i cywilów poległych w czasie II wojny światowej.

RIRM

drukuj