fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Jeszcze w tym roku ma zostać zakończony pierwszy etap przekopu Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej nabiera tempa. Pierwsze statki przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłyną jeszcze pod koniec roku – mówił wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk.

Dzięki budowie kanału na Mierzei Wiślanej jednostki o zanurzeniu do 4,5 m, długości do 100 m oraz szerokości do 20 m będą mogły przepływać z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Inwestycja rozpoczęła się w październiku 2019 roku. Jej pierwszy etap zakończy się w tym roku – mówił w Polskim Radiu, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

– Przed nami bardzo trudny element uruchomienia wrót wodoszczelnych. To pierwsza w Polsce inwestycja na tę skalę, więc pewnie będą trudności w tym zakresie, żeby wszystko działało prawidłowo. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku pierwsze statki przepłyną przez Mierzeję Wiślaną – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk.

Inwestycja ta to szansa rozwojowa dla Polski – dodał wiceminister.

– Myślę, że rozpoczniemy pewien nowy etap rozwoju Zalewu Wiślanego i nie tylko portu Elbląg, ale również pozostałych miejscowości jak Frombork czy Kąty Rybackie. Miejscowości będą miały możliwość rozwoju w różnych obszarach, a więc zarówno przemysłowych, jak i turystycznych, ale także w obszarze rozwoju również regionalnego oraz pozyskiwania inwestycji – podsumował wiceszef resortu infrastruktury.

Razem z budową kanału – jak mówił Marek Gróbarczyk – potrzebna jest modernizacja portu w Elblągu, budowa nowych mostów, pogłębienie toru wodnego przez Zalew Wiślany i rzeki Elbląg, a także budowa nowych mostów. Cała inwestycja ma zakończyć się w 2023 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl