fot. mgm.gov.pl

KE chce rozmawiać o przekopie przez Mierzeję Wiślaną. Min. J. Kwieciński liczy na ekspercką, nie polityczną dyskusję

Polski rząd liczy na merytoryczny, nie polityczny dialog z Komisją Europejską, w sprawie przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Ten apel – po ministrze gospodarki morskiej Marku Gróbarczyku – powtórzył szef resortu inwestycji Jerzy Kwieciński.

Przekop Mierzei Wiślanej to wcale nie nowy pomysł.

– Ja przypomnę, że również nasi poprzednicy, i za to trzeba ich pochwalić, również promowali ten projekt. W pewnym momencie wycofano się z realizacji tego przedsięwzięcia – przypomina Jerzy Kwieciński.

Minister inwestycji wskazuje, że na przekopie zyska zwłaszcza Elbląg, ale na pewno nie stanie się on, ani drugim Gdańskim, ani drugą Gdynią.

– Ożywi niewątpliwie Zalew Wiślany, ale pozwoli realnie na to, żeby port w Elblągu mógł funkcjonować – podkreśla.

O szansie mówi w rozmowie w Polskim Radiu minister rodziny Elżbieta Rafalska. Zwłaszcza, że w Elblągu jest dwa razy wyższe bezrobocie niż np. w Olsztynie. To w granicach 9 proc.

– Mówimy tu o powstawaniu też trwałych miejsc, wyżej płatnych miejsc, dobrych miejsc pracy. To powiedzmy też. Specjalistycznych miejsc pracy – akcentuje  minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ale inwestycja wciąż napotyka na sprzeciw. Jeszcze w 2013 roku na biurko byłego premiera Donalda Tuska trafił raport, który przemawiał za budową kanału. Później – już w Sejmie – specustawę przygotowaną tutaj przez PiS poparła Platforma.

– Chyba tylko z tego powodu, że realizuje to PiS, czy rząd Zjednoczonej Prawicy, jest to dzisiaj kontestowane i krytykowane – podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

O przekopie chce rozmawiać Komisja Europejska. I planuje techniczne spotkanie z polskimi władzami. Minister Jerzy Kwieciński powtarza – za szefem resortu gospodarki morskiej Markiem Gróbarczykiem – że liczy ekspercką, nie polityczną dyskusję.

– Czasami to zainteresowanie tymi inwestycjami, które my w Polsce przeprowadzamy jest zbyt duże – wskazuje minister.

Minister inwestycji przypomniał, że przekop został poddany ocenie, także w przypadku oddziaływania na środowisko. Wszystkie raporty były pozytywne. Budowa kanału ma się zakończyć do 2022 roku. Projekt w całości finansuje państwo, bez środków unijnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl