fot. gospodarkamorska.pl

Przekop Mierzei Wiślanej – zatwierdzono harmonogram budowy kanału żeglugowego przez

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni zatwierdził harmonogram budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Jeszcze w tym roku zostanie ukończony pierwszy etap prac.  

Przekop Mierzei Wiślanej zakłada trzy etapy budowy. Pierwszym z nich jest utworzenie tymczasowego nabrzeża od strony Zatoki Gdańskiej. Powstanie ono jeszcze w tym roku, choć według nieoficjalnych informacji Komisja Europejska będzie chciała wstrzymać inwestycję.

– To jest efekt działania różnego rodzaju lobbystów w Komisji Europejskiej – wskazał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Dotychczas z realizacją inwestycji nie było problemu, a rząd wyjaśnił unijnym instytucjom wszelkie wątpliwości, także te dotyczące ochrony środowiska.

– Nasi ekolodzy, którzy nie składają broni i mimo że KE do tej pory wszystkie zgody wydawała, dalej drążą temat i starają się nakłonić Komisję do różnych działań w tym zakresie – dodał Piotr Wawrzyk.

Za próbą wstrzymania przekopu Mierzei Wiślanej może stać także Rosja, dla której polska inwestycja oznacza straty finansowe. Zatwierdzony harmonogram prac nad budową kanału uwzględnia także budowę torów wodnych na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Przetargi na inwestycje zostaną ogłoszone niebawem. Pierwszy statek przepłynie przez kanał za dwa lata.

TV Trwam News/WH

drukuj