Projekt budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

W Elblągu zostanie dziś zaprezentowany projekt budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W prezentacji wezmą udział Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

W maju tego roku rząd przyjął uchwałę ws. budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Efektem ma być połączenie Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską.  Koszt programu oszacowano na 880 mln zł.

Szefowa sejmowej komisji gospodarki morskiej, poseł PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, zwraca uwagę, że jednym z powodów tej inwestycji są względy bezpieczeństwa.

– Przecież widzimy, co się dzieje – i na Ukrainie, i jak się zachowuje Rosja. Poza tym, za każdym razem, gdy te nasze statki chciały przepływać, musiały jednak prosić Rosję o pozwolenie. W związku z tym my chcielibyśmy usprawnić żeglugę, rybołówstwo, dostęp do środków transportu morskiego. Nie chcielibyśmy być uzależnieni od Rosji, która w tym względzie kontroluje cały ten ruch – mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, szczególnie władze Elbląga.

 

RIRM

drukuj