Premier Szydło w Katowicach podpisuje program Mieszkanie Plus

Przedstawiciele BGK Nieruchomości i siedemnastu samorządów podpiszą dziś listy intencyjne ws. realizacji programu „Mieszkanie plus”.

Za dwa lata mają być już gotowe pierwsze lokale. Na państwowych gruntach mają powstawać tanie mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności.

Rząd pod koniec września przyjął uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego. Dziś w Katowicach premier Beata Szydło będzie uczestniczyła w podpisaniu listów intencyjnych na budowę mieszkań m.in. dla Wałbrzycha i Chorzowa.

Rafał Bochenek, rzecznik rządu w Polskim Radiu, powiedział, że w dalszym ciągu trwa sprawdzanie dostępności gruntów, na których mogłyby powstać lokale.

Dzisiaj zostaną podpisane listy intencyjne wskazujące miejsca pierwszych mieszkań. Będą realizowane miejsca pierwszych mieszkań  i będą budowane.  Trwa nieustannie kwerenda gruntów, na których takie inwestycje będą mogły zostać prowadzone. Zdiagnozowanych gruntów mamy już około kilka tysięcy hektarów. W związku z tym jest wielki potencjał, żeby ten program realizować w polskich samorządach, które chcą współpracować same i zgłaszają się również do resortu. Są one otwarte na szeroką dyskusję i dostrzegają wiele zalet tego programu- poinformował rzecznik rządu.

Rząd chce, by w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań. Obecnie są to 363 mieszkania.

Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 – 24 zł za metr kwadratowy.

RIRM

drukuj