fot. PAP/Marcin Bielecki

Trwają prace nad odbudową polskiego przemysłu stoczniowego

Rząd zajmie się jutro projektem, który przewiduje odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego. Chcemy, żeby ta gałąź przemysłu była jednym z fundamentów polskiej gospodarki – powiedziała premier Beata Szydło w Szczecinie.

Szefowa rządu wyraziła nadzieje, że dzięki tym rozwiązaniom będzie możliwe stworzenie odpowiednich warunków dla istniejących firm, ale także nowych podmiotów.

Zapowiedziała, także, że rząd będzie robił zakupy w polskich stoczniach.

– Wierzę, że w bardzo szybkim czasie uda nam się ten projekt zrealizować i będziemy mogli już niedługo cieszyć się tym, że polskie stocznie znowu tętnią życiem i rzeczywiście jesteśmy państwem, które jest w czołówce państw produkujących statki – podkreśla premier Beata Szydło.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że projekt ustawy stoczniowej pomyślnie przeszedł uzgodnienia międzyresortowe.

Szef resortu przypomniał także założenia projektu i zapewnił, że jest zgodny z prawem wspólnotowym.

– W dwóch słowach przypomnę, czego dotyczy ustawa. Przede wszystkim wsparcie finansowe. W obszarze likwidacji podatku VAT, zmniejszenia podatku CIT do 1 procenta i rozszerzeniu specjalnych stref ekonomicznych, które mają służyć do produkcji stoczniowej. Jesteśmy zgodni z prawem unijnym. Jesteśmy zgodni z zasadą polskiej konkurencyjności. Projekt dotyczy wszystkich, którzy chcą zacząć produkować statki – powiedział Marek Gróbarczyk.

Rząd liczy, że ustawa wejdzie w życie na początku przyszłego roku.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj