fot. Dawid Bagiński

MGMiŻŚ zachęca do wzięcia udziału w konkursie na nazwy dla nowych wysp, które powstaną w Polsce

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zachęca do wzięcia udziału w konkursie na nazwy dla nowych wysp, które powstaną w Polsce.

Pierwsza z wysp powstanie w wyniku przekopu Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa będzie zlokalizowana nieopodal miejscowości Przebrno. Jej powierzchnia wyniesie 181 ha. Wyspa stanowić będzie miejsce lęgowe oraz miejsce odpoczynku ptaków.

Z kolei na Zalewie Szczecińskim w efekcie modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin powstaną dwie sztuczne wyspy, które będą miały w sumie powierzchnię ok. 370 hektarów.

https://twitter.com/MGMiZS_GOV_PL/status/1291682153282109440

Propozycje nazw dla wszystkich trzech wysp można będzie nadsyłać od 10 do 31 sierpnia na adres email: [email protected]. Najlepsze propozycje trafią do drugiego etapu, polegającego na ogólnopolskim głosowaniu internetowym. Głosowanie odbędzie się we wrześniu – mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Powstają trzy duże obszary zupełnie nowe dla naszego kraju – sztuczne wyspy, które przy okazji pogłębiania refulatu tworzą nowe terytorium Polski. Na Mierzei Wiślanej to około 200 ha, a z drugiej strony na Zalewie Szczecińskim będzie ok. 400 hektarów. Łącznie to będzie blisko 600 hektarów. Przy tej okazji chcieliśmy ogłosić konkurs na nazwy tych wysp – podkreśla szef resortu gospodarki morskiej.

Dla każdej z wysp można zaproponować tylko jedną nazwę.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj