fot. twitter.com/MFIPR_GOV_PL

MFiPR: Efektywność energetyczna budynków korzystna dla środowiska i domowych budżetów

Wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną budynków i ograniczających zużycie surowców czy materiałów jest korzystne dla środowiska i domowych budżetów – wskazuje minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, przygotowało szóstą broszurę informacyjną z cyklu „Odpowiedzialny konsument” ws. zrównoważonego budownictwa.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak tłumaczyła, że broszura „Zrównoważone budownictwo” wraz z towarzyszącą jej animacją służą zwróceniu uwagi na rolę, jaką budownictwo i sektor mieszkalnictwa odgrywają w ograniczaniu negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

„Poprzez decyzje związane z budową lub późniejszym użytkowaniem zarówno inwestorzy, użytkownicy budynków, jak i projektanci oraz wykonawcy mogą wnieść swój wkład w poprawę jakości środowiska naturalnego” – mówiła minister.

Dodała, że osoby, które planują budowę, remont czy termomodernizację domu znajdą w materiale praktyczne wskazówki.

„Zachęcamy do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną budynków oraz ograniczających zużycie surowców i materiałów. Korzyści dla środowiska okazują się jednocześnie korzyściami dla domowych budżetów – o czym można się przekonać korzystając z polecanego przez nas kalkulatora oszczędności. Wsparciem dla osób planujących proekologiczne inwestycje będą programy rządowe, o których również przypominamy” – wskazała.

Marzena Strzelczak, prezes, dyrektor generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu – głównego partnera kampanii – przypomniała, że budownictwo odpowiada za 39 proc. emisji dwutlenku węgla oraz za zużycie 36 proc. w skali globalnej (według danych UNEP). W jej ocenie pilne i konieczne są kolejne inicjatywy prośrodowiskowe w tym sektorze.

Resort podał, że broszura i animacja na temat zrównoważonego budownictwa dostępne są na stronie internetowej ministerstwa oraz partnerów współpracujących.

Broszura i animacja zostały opracowane przez Grupę Roboczą ds. Konsumenckich w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, który stanowi otwarte forum dialogu przy Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Współautorami są organizacje społeczeństwa obywatelskiego, instytucje publiczne oraz firmy. Rolę koordynatora grupy roboczej pełniło Forum Odpowiedzialnego Biznesu, natomiast rolę koordynatora broszury – Ministerstwo Rozwoju.

Cykl „Odpowiedzialny konsument” to broszury i animacje: „Zakupy i konsumpcja”, „Zdrowie”, „Życie w domu”, „Transport”, „Produkty finansowe”, „Zrównoważone budownictwo”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl