fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent RP: Polska i Estonia mają podobne spojrzenie na bezpieczeństwo militarne i energetyczne

Polska i Estonia mają podobne spojrzenie na kwestie dotyczące m.in. bezpieczeństwa militarnego i energetycznego – powiedział prezydent RP Andrzej Duda, podczas spotkania z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

Szefowie obu państw na konferencji prasowej wskazywali na wiele ważnych i zbieżnych obszarów współpracy między Polską i Estonią. Wśród nich np. na działania w ramach NATO oraz rozwój infrastruktury energetycznej.

Prezydenci spotkają się jeszcze na tzw. roboczym lunchu, gdzie poruszone będą kwestie Brexitu i polityki Unii Europejskiej dotyczącej  kryzysu migracyjnego.

To była rzeczowa rozmowa, dobrze rokująca na przyszłość – ocenił po spotkaniu z prezydent Estonii szef polskiego państwa Andrzej Duda.

– Rozmawialiśmy dzisiaj o kwestiach energetyki, energii elektrycznej, połączeniu państw bałtyckich z Unią Europejską, jeżeli chodzi o energie elektryczną, a także o niezależności energetycznej i dywersyfikacji dostaw gazu. To tematy, które są podstawowe dla energetyki naszego kraju. Oczywiście rozmawialiśmy także o implementacji decyzji szczytu NATO w Warszawie, czyli o zwiększeniu obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszej części Europy: w Estonii, na Łotwie, na Litwie i w Polsce. Jeżeli chodzi o implementacje szczytu NATO – to są dla nas główne elementy – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie ustalono, że NATO wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery batalionowe grupy bojowe, liczące po ok. 1000 żołnierzy, którzy będą podlegali rotacji.

W każdym batalionie będzie tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością.

W Polsce będą to Stany Zjednoczone, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, a w Estonii – Wielka Brytania.

RIRM

drukuj