Dr Kucharski: Ukraina nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa polskim placówkom

Ostrzelanie z granatnika polskiego konsulatu RP w Łucku, po niszczeniu pomników i oblaniu czerwoną farbą konsulatu we Lwowie, jest kolejnym wydarzeniem, które świadczy o tym, iż strona ukraińska nie jest w stanie zabezpieczyć polskich placówek dyplomatycznych na swoim terenie – podkreślił w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Dariusz Kucharski.

Rosji na pewno zależy na tym, żeby mieć wpływ na relacje polsko-ukraińskie. Chcą oni, by te relacje były jak najgorsze. Najpierw były niszczone pomniki czy też oblewany farbą polski konsulat we Lwowie, a teraz mamy tak spektakularne wydarzenie, jak ostrzelanie konsulatu w Łucku. To niestety rzutuje na to, iż państwo ukraińskie nie jest w stanie zabezpieczyć polskich placówek dyplomatycznych – wskazał historyk.

Jak dodał, Ukraina ma w obowiązku – wynika to z prawa międzynarodowego – zabezpieczenie placówek dyplomatycznych znajdujących się na terenie swojego kraju.

Czy to jest ewidentna niewydolność Ukraińców, czy też tak sprytne działanie czynników trzecich, zewnętrznych? Mówię o tym, ponieważ mamy tutaj do czynienia z bardzo mocną narracją polityczną środowisk ukraińskich, jak i również władzami ukraińskimi w Kijowie, że jest to działanie Rosji. Dopóki nie będzie jasnych dowodów, które potwierdzą ten stan rzeczy, będzie bardzo karkołomne mówienie w ten sposób na ten temat – podkreślił publicysta.

Relacje polsko-ukraińskie w wymiarze politycznym, ale i również w społecznym, wymagają bardzo delikatnych działań – wskazał dr Kucharski.

Szczególnie delikatnego działania wymaga kwestia polityki historycznej między Polską a Ukrainą. (…) Być może bardzo silne czynniki nacjonalistyczne, które są na terenie Ukrainy, szafują emocjami antypolskimi i prowadzą swoje działania. Tego nie możemy wykluczyć – zaznaczył historyk.

Strona polska powinna wzmocnić bezpieczeństwo placówek dyplomatycznych na terenie Ukrainy – dodał dr Dariusz Kucharski.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem dra Dariusza Kucharskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj