fot. PAP/Jakub Kamiński

Prezydent Andrzej Duda: Nie sposób sobie wyobrazić historii RP bez wkładu Ormian

Nie sposób sobie wyobrazić historii Rzeczpospolitej, jej kultury i tradycji, bez wielowiekowego wkładu w tę historię Ormian – mówił w środę Andrzej Duda podczas spotkania ze społecznością ormiańską w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent zaznaczył, że piękna historia narodu ormiańskiego wpisana jest w historię naszego narodu i nierozerwalnie spleciona z historią Polski.

„Ta wspólna krew przez wieki zmieszana jest dzisiaj wielkim dorobkiem Polski. Nie sposób sobie dzisiaj wyobrazić Rzeczpospolitej, jej kultury, tradycji, bez wielowiekowego wkładu w tę historię Ormian” – mówił.

„Wszyscy ci Ormianie, którzy przybyli do Polski w ciągu ostatnich 100 lat są nowi, biorąc pod uwagę te stulecia, przez które państwo, państwa rodziny żyją na tej ziemi, żyją wśród nas. Jak wiele jest związków, splotów, które zbudowały tą Rzeczpospolitą wielu narodów, które zbudowały właśnie naszą tradycję, naszą kulturę” – dodał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Ormianie zaczęli przybywać do Polski począwszy od dokumentu wydanego przez Kazimierza Wielkiego w 1367 r.

„Przybyli jako zaproszeni goście, jako mile widziani przybysze – Ormianie ze swoją tradycją, niezwykłą, błyskotliwą inteligencją, ze swoją wiedzą, sztuką, kulturą, wiarą, którą natychmiast mogli tutaj w naszym kraju wyznawać, bo właśnie tym przywilejem król Kazimierz Wielki m.in. ustanowił pierwszą diecezję ormiańską we Lwowie” – zaznaczył Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj