Spotkanie prezydenta z korpusem dyplomatycznym

Dążenie do wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego w związku ze szczytem NATO będzie głównym zadaniem Polski w zakresie bezpieczeństwa w 2016 roku – powiedział prezydent Andrzej Duda. Podczas wczorajszego spotkania z korpusem dyplomatycznym podkreślił, że w interesie Polski leży także wzmocnienie sojuszu z Europą i USA.

Podczas wczorajszego spotkania pary prezydenckiej z dyplomatami akredytowanymi w Polsce, prezydent Andrzej Duda wygłosił okolicznościowe przemówienie dotyczące bezpieczeństwa kraju w kontekście łamania ładu międzynarodowego przez niektóre państwa.

– Niestety – wydaje się, że porządek międzynarodowy nie jest dziś trwale zabezpieczony. Nawet jeśli przytłaczająca większość państw pragnie żyć w pokoju  to jednak zdarzają się kraje przedkładające siłę ponad prawo. Kraje, które ignorują ograniczenia normatywne i dążą do osiągnięcia swoich celów na drodze konfliktów zbrojnych. Sytuacja ta wymaga aktywnego zaangażowania w działania zmierzające do obrony międzynarodowego ładu. Podstawowym zadaniem dyplomacji jest zapewnienie naszym narodom bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo – to podstawowe oczekiwanie społeczne, które powinno być najważniejszą racją naszych działań – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej dyplomacji będzie mający się odbyć w Warszawie tegoroczny szczyt NATO. Prezydent ma nadzieję, że Sojusz wyjdzie poza postanowienia szczytu z Newport, zwiększy zdolności obronne NATO i zapewni ich równomierne rozmieszczenie.

– Jednocześnie dobrze rozumiemy, że warunkiem trwałego pokoju jest również odprężenie. Będzie ono możliwe jednak dopiero wówczas, gdy wzmocnione zostaną gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich państw członkowskich Sojuszu – wyjaśnił prezydent.

Polska racja stanu będzie ukierunkowana również na zacieśnianie współpracy z najważniejszymi sojusznikami.

– W interesie Polski leży wzmocnienie więzi pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonym, które pozostają naszym najważniejszym sojusznikiem – dodał Andrzej Duda.

Prezydent zapewnił też, że Polska jest gotowa brać aktywny udział w reformowaniu ONZ. Przypomniał, że nasz kraj kandyduje na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-2019.

 

 

TV Trwam News

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl