Orędzie prezydenta RP do narodu

 

„Wybory są świętem demokracji, dlatego gorąco proszę, abyśmy w najbliższą niedzielę wzięli w nich udział” – wezwał prezydent Polski Andrzej Duda w wygłoszonym w piątek wieczorem orędziu do Narodu Polskiego.

Treść orędzia prezydenta Andrzeja Dudy:

Panie i Panowie, Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej.

25 października będziemy wybierać naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Chciałbym zachęcić wszystkich państwa do wzięcia udziału w głosowaniu. Wybory parlamentarne to jedno z najważniejszych wydarzeń dla demokratycznego państwa. W nich najpełniej realizuje się idea władzy narodu, który zgodnie z konstytucją jest władzą zwierzchnią w naszym państwie.

Wybory są świętem demokracji, dlatego gorąco proszę, abyśmy w najbliższą niedzielę wzięli w nich udział, dając tym samym wyraz naszej obywatelskiej postawy. Nie bez powodu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślałem, że Polacy są dumnym narodem i ponad wszystko cenią sobie wolność. Manifestacją tej wolności jest również udział w wyborach. Decyzja wyborcza niech będzie poprzedzona czasem poważnego namysłu nad dzisiejszą Polską i naszymi aspiracjami; nad tym, jaki jest nasz kraj dzisiaj, a jaki chcielibyśmy, aby był w przyszłości.

Szanowni Państwo, Polska jest naszym wspólnym domem. Jest w nim miejsce dla wszystkich – bez względu na różnice światopoglądowe czy wyznanie. Musimy dbać o ten dom, by nasza przyszłość była bezpieczna, by każdy z nas żył w Polsce takiej, o jakiej codziennie marzy – państwie sprawiedliwym, bliskim obywatelom, dbającym o słabych i niebojącym się silnych. Dziś przed Polską stoi wiele trudnych zadań – zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej. Jestem głęboko przekonany, że wspólnie i działając zgodnie we współpracy jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem.

Szanowni Państwo, każdy rząd, również ten przyszły, by realizować dobre dla kraju zmiany, potrzebuje silnego mandatu społecznego, dlatego proszę – idźmy na wybory, bo to, czy będziemy żyć zgodnie, budując wspólną, dobrą przyszłość, zależy tylko od nas i od naszych decyzji. Ufam, że decyzja, którą razem podejmiemy będzie dobra dla Polski. Głęboko wierzę w mądrość i doświadczenie Polaków. Mam nadzieję, że po wyborach zapomnimy o tym, co dzieli, a będziemy pamiętać o tym, co nas łączy, o trosce o dobrą przyszłość naszej Ojczyzny.

Dziękuję.

RIRM

drukuj