fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Wolontariat ozdrowieńców 

Wolontariat ozdrowieńców – to nowa forma pomocy osobom, szczególnie narażonym na ciężki przebieg choroby COVID-19. O inicjatywie poinformowali prezydent Andrzej Duda oraz minister rodziny Marlena Maląg.

„Wspieraj seniora” to akcja uruchomiona na początku października. W jej ramach wolontariusze, chcący pomóc seniorom pozbawionym wsparcia bliskich, mogą wesprzeć osoby starsze w realizacji codziennych potrzeb. Do tego celu powołano Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Teraz rusza nowa forma pomocy skierowana do osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej, które od miesięcy pozostają zamknięte. Rządzący zachęcają, aby ozdrowieńcy, czyli osoby, które przeszły koronawirusa i wytwarzają przeciwciała, zgłaszali się do pomocy właśnie w DPS-ach. Chodzi przede wszystkim o wsparcie psychologiczne – rozmowę i spędzanie czasu. Samotność i poczucie opuszczenia to bolączki narastające wraz z kolejnymi tygodniami epidemii.

Zachęcamy ozdrowieńców do oddawania osocza. Nie jest to jednak jedyna forma pomocy, w którą mogą być zaangażowane akurat te osoby – wskazuje prezydent Andrzej Duda.

– Skontaktowałem się z panią minister, prosząc i proponując możliwość włączenia się ozdrowieńców do akcji wspierania seniorów. Jest to sposób bardzo specyficzny, ponieważ ozdrowieniec przeszedł chorobę, nie wykazuje żadnych objawów i nie zachoruje ponownie, do momentu kiedy ma przeciwciała. Nie ma powodów do obaw, gdyż ozdrowieniec nikogo nie zarazi – mówi prezydent Andrzej Duda.

Osoby, które właśnie jako ozdrowieńcy chcą zaangażować się w pomoc, mogą wchodzić na stronę www.wspierajseniora.pl. Tam można znaleźć specjalną zakładkę, w której umieszczono wszystkie informacje, a także ankietę do wypełnienia.

Przypominamy, że seniorzy potrzebujący pomocy w dobie pandemii mogą dzwonić pod numer 22 505 11 11.

 

RIRM/Zuzanna Dąbrowska/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl