fot. flickr.com

Nigeria: ponad 40 zabitych w dwóch zamachach bombowych

Dwa samobójcze zamachy bombowe na meczety w północno-wschodniej Nigerii pochłonęły w piątek co najmniej 42 ofiary śmiertelne. Nad ranem 15 osób zginęło w mieście Maiduguri; po południu zamachowiec zabił 27 osób i ranił prawie 100 w mieście Yola.

Władze zaapelowały do mieszkańców o oddawanie krwi, pilnie potrzebnej do ratowania rannych w Yola.

Krwawych zamachów samobójczych w Nigerii – w których tylko w ostatnich miesiącach zginęły setki ludzi – dokonują islamscy ekstremiści z organizacji Boko Haram. Mordują oni zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzucają nieprzestrzeganie prawa islamskiego – szariatu – w narzucanej przez nich radykalnej wersji.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii – lub przynajmniej jej części – w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii, w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło wiele tysięcy osób. Licząca 170 mln ludności Nigeria jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

PAP/RIRM

drukuj