fot. PAP/EPA

Boko Haram przyznaje się do krwawej rzezi w mieście Baga

Przywódca skrajnego ugrupowania Boko Haram Abubakar Shekau przyznał w nagraniu wideo umieszczonym we wtorek wieczorem w internecie, że to bojówki tego ugrupowania dokonały na początku stycznia krwawej rzezi w mieście Baga, w północno wschodniej Nigerii.

W rezultacie ataku i masakry dokonanej wówczas przez islamistów w tym mieście i kilku innych miejscowościach na wybrzeżach jeziora Czad zginęło kilkaset osób. Dokładna liczba ofiar nie jest znana.

Amnesty International określiła ten atak jako „najtragiczniejszy i najbardziej destruktywny” od czasu rozpoczęcia operacji bojowych przez Boko Haram 6 lat temu.

„Zabiliśmy mieszkańców Bagi, zabiliśmy ich jak nakazał nam nasz Bóg w jego Księdze” – powiedział Shekau w trwającym 35 minut nagraniu. Zagroził też, że Boko Haram zaatakuje sąsiednie kraje – Niger, Czad i Kamerun – za to, że wysłały one swoich żołnierzy do walki z islamistami.

Sytuacja w Nigerii była we wtorek wieczorem przedmiotem rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Francji Baracka Obamy i Francoisa Hollande’a. Według komunikatu Białego Domu, podkreślono konieczność pomocy Nigerii w walce z Boko Haram i w przeprowadzeniu wiarygodnych wyborów.

Boko Haram dąży do ustanowienia na północy Nigerii islamskiego państwa wyznaniowego, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

PAP 

drukuj