fot. flickr.com

Nigeria: Ofensywa dżihadystów na północnym-wschodzie kraju

Wtorek był kolejnym dniem ofensywy bojowników zgrupowanych w Państwie Islamskim Afryki Zachodniej w północno-wschodniej części Nigerii, w pobliżu granicy z Nigrem. Około godz. 17.00 czasu miejscowego bojowcy wtargnęli do miasta Damasak.

Poruszając się ciężarówkami, na których ustawione były karabiny maszynowe, dżihadyści ostrzeliwali budynki użyteczności publicznej.

„Grupa podjęła atak na jeden z wojskowych posterunków kontrolnych i na koszary. W tym czasie inna formacja zaatakowała jednostkę nigeryjskiej armii na przedmieściach, a trzecia wszedłszy do miasta od północy, zaatakowała położony w centrum posterunek policji” – relacjonuje AFP.

Atak na jednostkę wojskową nie powiódł się i po wymianie ognia z siłami rządowymi rebelianci opuścili miasto.

W poniedziałek – przypomina AFP – doszło do podobnego ataku w miejscowości Geidam Chukun, oddalonej o 4 km od Damasaku. A w sobotę to sam Damasak był areną zaciętych walk, w wyniku których zginęło cztery osoby a kilka zostało rannych.

Zdobycie kontroli nad bazą wojskową w Damasaku jest głównym celem miejscowych islamistów, pozwoliłoby bowiem zademonstrować, że Państwo Islamskie Afryki Zachodniej (ISWA) sprawuje symboliczną kontrolę nad całym pograniczem nigeryjsko-nigerskim.

Damasak był areną zaciętych walk przed 6 laty. W marcu 2015 r. roku bojownicy Boko Haram porwali tam 400 kobiet i dzieci. Kilka tygodni później w pobliżu Damasaku znaleziono masowy grób ze szczątkami 70 osób.

Niger i sąsiadujące z nim kraje: Mali, Nigeria i Burkina Faso od lat borykają się z działalnością lokalnych grup terrorystycznych, które próbują narzucić tamtejszym społeczeństwom prawo i obyczaje islamskie. Mimo zaangażowania międzynarodowych sił antyterrorystycznych, wciąż nie udaje się poskromić aktów terroru, porwań i egzekucji przedstawicieli administracji oraz wojska w regionie Sahelu, a zwłaszcza – na północy Nigerii i południu Nigru.

Szacuje się, że od początku rebelii Boko Haram na północnym wschodzie Nigerii w 2009 r. zginęło łącznie 36 tys. ludzi, a ponad 2 miliony zostało zmuszonych do ucieczki. W 2016 r. struktury Boko Haram zlały się z grupami związanymi ze strukturami Państwa Islamskiego – przypomina AFP.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl