Nigeria: Boko Haram wciąż aktywne

Po poniedziałkowym ataku Boko Haram na szkołę w północno-wschodniej Nigerii, armia uratowała 76 uczennic i odnalazła ciała dwóch innych. Wciąż nieznany jest los trzynastu dziewczyn.

Bojownicy z Boko Haram napadli na szkołę z internatem w wiosce Dapchi w poniedziałek wieczorem. Wielu uczennicom i członkom personelu udało się uciec i ukryć w okolicy. Część z nich została jednak uprowadzona. Nigeryjska armia uratowała 76 dziewczynek. Dwie znaleziono martwe. Nie wiadomo co dzieje się z trzynastoma dziewczynkami.

Według nauczycieli z zaatakowanej szkoły, terroryści byli zainteresowani głównie łupami w postaci zapasów żywności. Jeden z mieszkańców powiedział, że napadli też na miejscowy sklep i zarekwirowali towar.

Prof. Grzegorz Rdzanek wskazuje, że skala aktywności Boko Haram jest bardzo szeroka.

– Oprócz porywania dziewczynek i wymuszania na nigeryjskich obywatelach nieposyłania dziewczyn do szkół, organizacja Boko Haram  dokonuje ataków terrorystycznych na terenie Nigerii. Atakuje posterunki wojskowe i policyjne, zabija urzędników, a także wymusza przechodzenie na islam wśród mieszkańców Nigerii – podkreśla politolog.

Boko Haram w 2014 roku porwało 270 uczennic z miejscowości Chibok. Około 60 dziewcząt uciekło wkrótce po uprowadzeniu w ubiegłym roku doszło do uwolnienia ponad stu. Pozostałe uczennice są nadal przetrzymywane przez Boko Haram w nieznanym miejscu.

Początkowo, kiedy Boko Haram pojawiło się w Nigerii, organizacje tę traktowano dość lekceważąco, sytuacja się jednak zmieniła – zauważa prof. Grzegorz Rdzanek.

– Bardzo szybko okazało się, że ta organizacja jest skuteczna. Dysponuje dość znaczącymi środkami finansowymi, tak żeby można na szeroką skalę prowadzić działalność militarną na terenie Nigerii – wskazuje ekspert.

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl