70 ciał znaleziono w mieście odbitym z rąk Boko Haram 

Ciała co najmniej 70 osób, w tym wiele bez głowy, zostało znalezionych przez żołnierzy z Nigru i Czadu w wyzwolonym z rąk islamistów z Boko Haram mieście Damasak na północy Nigerii – poinformowali świadkowie, na których powołuje się agencja Reutera.

Według świadków szczątki były częściowo zachowane dzięki suchym, pustynnym warunkom, co by sugerowało, że do zabójstwa doszło jakiś czas temu.

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan zapowiedział w wywiadzie dla BBC, że w ciągu miesiąca nigeryjskie wojsko odzyska kontrolę nad wszystkimi obszarami zajmowanymi obecnie przez bojowników islamistycznej partyzantki Boko Haram, która od kilku lat terroryzuje północny wschód kraju.

Nigeryjska armia odniosła ostatnio serię zwycięstw nad dżihadystami. Wojsko informowało niedawno, że nie kontrolują już oni żadnych miejskich ośrodków w Yobe i Adamawa, czyli w dwóch z trzech stanów północno-wschodniej Nigerii najbardziej dotkniętych islamistyczną rebelią. Zapowiedziano też, że wkrótce wyzwolony zostanie trzeci stan, Borno.

Boko Haram od 2009 roku prowadzi walkę zbrojną o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęło już wiele tysięcy osób, w tym ponad 15,5 tys. od 2012 roku.

Miasto Damasak w stanie Borno na północnym wschodzie kraju zostało przejęte przez Boko Haram w listopadzie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl