fot. PAP/EPA

Kolejny atak w Nigerii. Eksplozja na przedmieściu Abudży, są zabici

Dwie eksplozje wstrząsnęły przedmieściami nigeryjskiej stolicy Abudży, powodując ofiary śmiertelne. Wybuch nastąpił m.in. w okolicy, która była wcześniej celem ataku islamistycznego ugrupowania Boko Haram.

To pierwsze takie zdarzenie w stolicy od ponad roku. Służby nie sprecyzowały jeszcze dokładnej liczby ofiar – oznajmia Labaran Aman z Narodowej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Szczerze mówiąc, kiedy usłyszeliśmy wybuchy zarówno w jednym, jak i w drugim miejscu – od razu zorganizowaliśmy ambulanse i inne pojazdy interwencyjne, które pospieszyły w kierunku Abudży. Naszym zadaniem była bezzwłoczna ewakuacja rannych do szpitala. Osoby w krytycznym stanie zostały przeniesione do szpitala krajowego. Nie możemy ustalić rzeczywistej liczby zmarłych w tej chwili, ale mamy więcej niż dziesięć osób krytycznie rannych – mówi Labaran Aman.

Do jednej z eksplozji doszło w pobliżu posterunku policyjnego, niedaleko lotniska w Abudży, ok. 40 km od centrum stolicy. W tamtejszym więzieniu przetrzymywane są dziesiątki dżihadystów Boko Haram.

– Wybuch bomby w tym miejscu nastąpił około godz. 10.45. Byłem wtedy w domu. Kiedy się tylko dowiedziałem o całym zdarzeniu przyjechałem na miejsce i zobaczyłem ogromny ogień. Płomień był tak wielki, że każdy bał się tam zbliżyć – relacjonuje Bitrus Dabli, mieszkaniec Abudży.

Zaatakowany został również przystanek autobusowy. W ubiegłym roku miejsce to dwa razy było celem zamachów. W pierwszym z nich – zginęło co najmniej 75 osób, a do zorganizowania aktu terroru przyznali się islamiści z Boko Haram. Kolejny zamach, kosztował życie co najmniej 16 osób.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło wiele tysięcy osób. Licząca 170 mln ludności Nigeria jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.


TV Trwam News/RIRM

drukuj