fot. flickr.com

Nowa nadzieja dla dzieci chorych na nowotwór

Dzieci chore na neuroblastomę – rodzaj nowotworu – czekają na zarejestrowanie eksperymentalnej terapii genowej. Na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia politycy poparli poprawki do nowelizacji prawa farmaceutycznego, dzięki którym immunoterapia dla chorych dzieci będzie dostępna w Polsce.

Obecnie, aby się leczyć, muszą one wyjeżdżać za granicę. A koszty leczenia to nawet 140 tys. euro. Pod nowelą potrzebny jest już tylko podpis prezydenta. O sprawie pisze „Nasz Dziennik”.

Na 13 tys. nowych przypadków nowotworów u dzieci w USA każdego roku, aż 700 z nich to neuroblastoma. Takie same zależności są także w pozostałych krajach – podaje Stowarzyszenie Neuroblastoma Polska.

Neuroblastoma jest agresywnym nowotworem najczęściej atakującym dzieci. Jest to choroba trudna w leczeniu. Bardzo często nowotwór ten jest rozpoznawany kiedy u najmłodszych pacjentów są już przerzuty do wielu organów. Dlatego tak ważny w leczeniu jest czas.

Od stycznia br. maluchy włączone do specjalnego programu mają szanse na immunoterapię w Polsce. Wcześniej leczenie możliwe było tylko za granicą. A to wiązało się z ogromnymi kosztami, nawet do 140 tys. euro. Rodzice nie byli nawet w stanie zebrać takiej sumy pieniędzy dlatego pomagały im fundacje.

Politycy z sejmowej komisji zdrowia na ostatnim posiedzeniu poparli poprawki do noweli, po których leczenie dzieci chorych na neuroblastomę będzie dostępne w Polsce, a koszty pokryje NFZ. Od początku roku immunoterapii w kraju zostało poddanych sześcioro maluchów. Piętnastu polskich małych pacjentów dalej musi wyjeżdżać za granicę. Nie wiadomo kiedy wszystkie dzieci będą mogły leczyć się w kraju.

Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego musi złożyć do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wniosek o zarejestrowanie specjalnego badania. Na 23 października zapowiadają protest przed kancelarią premiera.


TV Trwam News/RIRM

drukuj