fot. PAP/ Andrzej Grygiel

Zebrano ponad 60 tys. książek z dedykacjami dla chorych na nowotwory

Ponad 60 tys. książek z dedykacjami dla pacjentów chorujących na nowotwory zebrano podczas akcji pod hasłem „Książka potrzebna od zaraz”, zorganizowanej przez Fundację Onkologiczną Rakiety.

Również w jej ramach przez dwa miesiące międzypokoleniowe drużyny wolontariuszy przygotowywały ozdoby świąteczne, przeznaczone na 10-metrową choinkę w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

„Wspólne ubieranie choinki to symboliczne wsparcie chorych onkologicznie, pokazanie im, że jesteśmy z nimi, danie im choć skrawka otuchy w tym trudnym dla nich czasie. Święta to czas rodzinny. W dobie COVID-19 spędzanie go razem dla pacjentów jest niemożliwe. Dlatego chcemy wspólnie dać im choć trochę nadziei” – powiedziała Maja Surowicz-Biłyj, prezes Fundacji Onkologicznej Rakiety.

Do akcji włączyły się m.in. władze Katowic.

„Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. To czas pełen nadziei, ale także refleksji nad przyszłością, skłaniający do podsumowania minionych dni. Czas, w którym wspólnie siadamy do wigilijnego stołu. Niestety, wielu z nas, ze względu na sytuację życiową, nie ma takiej możliwości. W szczególnej sytuacji są osoby chore, które – zamiast z rodziną – spędzają święta w szpitalach. Jednak nic tak skutecznie nie odciąga od rzeczywistości, jak dobra książka. Dlatego jako miasto, przyłączamy się do tej wspaniałej inicjatywy i również przekazujemy literaturę dla pacjentów” – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

https://twitter.com/FundacjaRakiety/status/1471477610626666503

W ramach zbiórki udało się zebrać ponad 60 tys. książek z dedykacjami dla pacjentów.

„Zaangażowały się pracownicy dużych i małych firm, instytucji publicznych i trzeciego sektora, koła gospodyń wiejskich, wspaniałe szkoły i przedszkola, osoby prywatne” – wyliczała Magdalena Sekuła, dyrektor Regionu Południe Fundacji Onkologicznej Rakiety.

„To morze pięknych, wspierających słów, które czytaliśmy, pakując każdą książkę w piękny prezent sprawiło, że poczuliśmy, jak wielka jest moc wspólnego działania dla innych” – dodała.

Książki zostaną teraz przekazane pacjentom oddziałów onkologicznych w Katowicach, Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i szpitali grupy NU-MED w Elblągu, Zamościu i Tomaszowie Mazowieckim, a także na oddziały dziecięce.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl