M. Gawin: Chciałabym pogratulować wszystkim twórcom dywanów kwiatowych i powiedzieć, że od dzisiaj mogą czuć się dumni
Tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. To trzeci polski wpis, po szopkarstwie krakowskim wpisanym na listę UNESCO w 2018 r. i kulturze bartniczej wpisanej w 2020 r.
O polskim sukcesie poinformowała Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Na wczorajszej konferencji prasowej w budynku resortu wiceminister podziękowała i pogratulowała twórcom, którzy kultywują tradycję dywanów kwiatowych.
– Ogromnie się cieszę. Chciałabym pozdrowić i podziękować wszystkim społecznościom, a zwłaszcza mieszkańcom Spycimierza. Chcę również przypomnieć, że ta tradycja jest kontynuowana również w innych miejscowościach t.j. Klucz, Olszowa, Zalesie Śląskie i Zimna Wódka. Chciałabym pogratulować wszystkim twórcom dywanów kwiatowych i powiedzieć, że od dzisiaj mogą czuć się dumni, ponieważ ta praktyka trafiła na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości – podkreśliła wiceminister Magdalena Gawin.
W trakcie konferencji połączono się online z mieszkańcami Spycimierza, w którym od ponad 200 lat nieprzerwanie trwa tradycja układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała.
Dziś jego mieszkańcy uczczą fakt wpisu, układając fragment kwiatowego dywanu w kościele parafialnym. Po Mszy św. odsłonięty zostanie też kwiatowy żłóbek i anioł.
RIRM