fot. PAP/Łukasz Gągulski

Ks. abp M. Jędraszewski: Modlimy się o wiarę na wzór Piotra; jednoznaczną, zdecydowaną, odrzucającą to, co podpowiada świat

Modlimy się o wiarę na wzór Piotra: jednoznaczną, zdecydowaną, odrzucającą to, co podpowiada świat. Modlimy się o wiarę dla siebie i dla innych, z którą wyjdziemy z Wawelskiego Wzgórza ku miastu, by wysławiać Pana, który tak bardzo nas umiłował, że jest z nami – mówił metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa podczas Eucharystii na Wzgórzu Wawelskim.

W homilii ksiądz arcybiskup zaznaczył, że tematyka tegorocznej procesji i ołtarzy nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego „Wielka tajemnica wiary”.

Ta wielka tajemnica wzywa nas najpierw, abyśmy uwierzyli w tajemnicę Trójcy Przenajświętszej, bo tylko wtedy pojmiemy, że Ojciec niebieski działa przez Syna w Duchu Świętym. To tylko wtedy pojmiemy również niezmierzony zamiar Ojca, który tak umiłował świat, że zesłał Syna swego Jednorodzonego, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Wierząc w to, możemy pojąć istotę zbawczego dzieła Chrystusa – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski i dodał, że od wiary w Jezusa Chrystusa zależy wieczne szczęście człowieka.

 – Tajemnica wiary znajduje swoje ukoronowanie w tajemnicy Eucharystii – mówił dalej metropolita krakowski i odwołał się do dwóch cudów Zbawiciela: rozmnożenia chleba i kroczenia po jeziorze Genezaret.

Chrystus ukazuje się nie tylko jako Ten, który daje pokarm, ale jako Ten, który jest razem z uczniami nawet w sytuacji trudnej do przewidzenia i wyobrażenia. Jest z nimi, by dać im łaskę pokoju i poczucie bezpieczeństwa. W tym tle należy rozumieć mowę eucharystyczną zawartą w 6. rozdziale Ewangelii św. Jana – komentował ksiądz arcybiskup

Metropolita krakowski przypomniał, że Żydzi zebrani w synagodze w Kafarnaum odrzucili prawdę o Eucharystii i o Boskim pochodzeniu Chrystusa.

Słowa Jezusa budziły sprzeciw również w gronie Jego uczniów: „Wielu z nich mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?»”. W tej dramatycznej sytuacji, Jezus pytał apostołów, czy oni także chcą odejść – zauważył metropolita krakowski i zacytował wyznanie wiary św. Piotra: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga”.

Oto wielka tajemnica, tajemnica wiary, przeżywana dzisiaj przez nas w uroczystość Bożego Ciała. Modlimy się o wiarę na wzór Piotra: jednoznaczną, zdecydowaną, odrzucającą to, co podpowiada świat. Modlimy się o wiarę dla siebie i dla innych (…), z którą wyjdziemy z Wawelskiego Wzgórza ku miastu, by wysławiać Pana, który tak bardzo nas umiłował, że jest z nami. Pozostaje nam jedynie sławić i adorować Jego przenajświętsze imię – zakończył ksiądz arcybiskup.

Precesja Bożego Ciała rozpoczęła się polową Mszą św. na Wawelu. Po jej zakończeniu, wierni udali się na Rynek Główny, zatrzymując się po drodze przy czterech ołtarzach, zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej. W uroczystościach wzięły udział reprezentacje krakowskich parafii wraz ze swoimi proboszczami i rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

drukuj